Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/45/PDII/12/2005
z 13 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/45/PDII/12/2005
Data
2005.06.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
emisja akcji
koszty uzyskania przychodów
objęcie udziałów
przychód z kapitału pieniężnego
wartość nominalna
wartość rynkowa


Pytanie podatnika
1. W jaki sposób opisana transakcja będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?
2. Czy w przypadku, jeśli wartość rynkowa akcji spółki "C" objętych w zamian za aport przewyższa ich wartość nominalną, mogą zachodzić przesłanki określenia przez organ podatkowy przychodu, o którym mowa w art. 19 ustawy ?
3. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy ?
4. Co jest kosztem uzyskania z tytułu osiągnięcia przychodu z tytułu objęcia akcji spółki "C" ?
5. Czy jeżeli w chwili objęcia akcji spółki "C" wartość nominalna objętych akcji będzie niższa niż wydatki na nabycie (objęcie) akcji wnoszonych aportem, to powstanie strata podatkowa ze źródła przychodów ?


Stan faktyczny:
Z wniosku wynika, że Zarząd Spółki "C" Spółka Akcyjna podjął decyzję o emisji nowych akcji. Wyemitowane akcje, będą miały cenę emisyjną E, odpowiadającą wartości rynkowej akcji Spółki "C", wyższą od ich wartości nominalnej X. Akcje zostaną pokryte wkładem niepieniężnym w postaci akcji spółki "B" Spółka Akcyjna, której wnioskodawca jest współwłaścicielem. Akcje spółki "B" nie zostały przez wnioskodawcę objęte w zamian za wkład niepieniężny. Akcje wnoszonej spółki mają wartość nominalną Y i wartość rynkową A. Wartość rynkowa A zostanie określona w oparciu o wycenę dokonana przez biegłego rewidenta, który zostanie wyznaczony przez sąd rejestrowy. W konsekwencji wartość emisyjna akcji spółki "C" objętych po cenie E będzie równa wartości akcji spółki "B" wniesionych po cenie A.

Pytania strony:
1. W jaki sposób opisana powyżej transakcja będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy w przypadku, jeśli wartość rynkowa akcji spółki "C" objętych w zamian za aport przewyższa ich wartość nominalna, mogą zachodzić przesłanki określenia przez organ podatkowy przychodu, o którym mowa w art. 19 ustawy?
3. Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?
4. Co jest kosztem uzyskania z tytułu osiągnięcia przychodu z tytułu objęcia akcji spółki "C"?
5. Czy jeżeli w chwili objęcia akcji spółki "C" wartość nominalna objętych akcji będzie niższa niż wydatki na nabycie (objęcie) akcji wnoszonych aportem, to powstanie strata podatkowa ze źródła przychodów?

Zdaniem strony:
1. Przychodem podlegającym opodatkowaniu będzie wartość nominalna obejmowanych przez podatnika akcji spółki "C". Wartość ta zostanie wyliczona poprzez przemnożenie wartości nominalnej X i ilości obejmowanych akcji.
2. Nie zachodzą przesłanki określania przez organ podatkowy przychodu o którym mowa w art. 19 ustawy o podatku dochodowym.
3. Przychód powstanie w dniu wpisania do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.
4. Kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia akcji w spółce "C" będą wszelkie wydatki, które poniósł podatnik z tytułu nabycia akcji wnoszonej aportem spółki.
5. Jeżeli wartość nominalna objętych akcji będzie niższa niż wydatki na nabycie (objęcie) akcji wnoszonych aportem, powstanie strata podatkowa ze źródła przychodów.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad. 1) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia: zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów(akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych z zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Dochodem zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest różnica pomiędzy wartością nominalną objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1e.

Ad. 3) Przychód, o którym mowa wyżej powstaje w dniu:
1) zarejestrowania spółki albo
2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo
3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.
- ust. 1a art. 17 ustawy.

Ponieważ w przedmiotowym przypadku podwyższenie kapitału nie będzie miało charakteru warunkowego przychód powstanie w dniu wpisania do rejestru podwyższania kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 30b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c - podstawa art. 30b ust. 5 ustawy.

Po zakończeniu roku podatkowego do 30 kwietnia podatnik jest obowiązany złożyć odrębne zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym z kapitałów pieniężnych PIT-38 - art. 45 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 4) W przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część ustala się koszt uzyskania przychodów na dzień objęcia tych udziałów (akcji).
Wysokość tego kosztu uzależniona jest od tego, co jest przedmiotem takiego wkładu niepieniężnego. Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce, które nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny to na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 2 koszt ten ustala się w wysokości wartości określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38.
Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce majacej osobowość prawna oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Tak więc kosztem uzyskania przychodów z tytułu objęcia akcji w spółce "C" będą wszelkie wydatki, które zostały poniesione na nabycie akcji spółki "B" wnoszonej aportem.

Ad. 5) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 i art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Według ust. 2 tego przepisu, dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Jeżeli zatem w chwili objęcia akcji spółki "C" wartość nominalna objętych akcji będzie niższa niż wydatki na nabycie (objęcie) akcji wnoszonych aportem, to powstanie strata podatkowa ze źródła przychodów.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko zawarte we wniosku z dnia 15.03.2005 r. w części dotyczącej opisanych wyżej kwestii (pkt 1, 3, 4, 5) należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2) Stosownie do art. 17 ust. 2 ustawy przy ustalaniu wartości tego przychodu stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 tej ustawy tzn. przepis określający zasady ustalania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy. Art. 19 ust. 1 w/w ustawy stanowi, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Zdaniem wnioskodawcy w przedmiotowej kwestii nie zachodzą przesłanki do zastosowania powyższych przepisów, gdyż oczywistą przyczyną, dla której wartość emisyjna (równa wartości rynkowej) objętych akcji jest wyższa od ich wartości nominalnej jest wycena rynkowa giełdowej spółki "C". Cena rynkowa jest wartością obiektywną i niezależną od wartości nominalnej mającej znaczenie tylko historyczne. Tylko taka cena gwarantuje uzyskanie zgody Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy na przeprowadzenie emisji i jest zgodne ze standardami obowiązującymi na rynku papierów wartościowych. Ewentualna próba przeprowadzenia emisji po cenie istotnie niższej, wiązałoby się z zamiarem rażącego pokrzywdzenia dotychczasowych akcjonariuszy.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach argumenty te nie stanowią przesłanki pozbawiającej organy podatkowe możliwości szacowania na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy podatkowej.

W związku z powyższym stanowisko podatnika w tej części jest nieprawidłowe

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika / płatnika / inkasenta / następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj