Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PD III/415-19a/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III/415-19a/05
Data
2005.05.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
studenci
stypendia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy fakt, że jako studentka otrzymuję stypendium naukowe ma jakikolwiek wpływ na sposób rozliczenia zeznania podatkowego?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w ... uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej odpowiedzi na pytanie:- czy fakt, że jako studentka otrzymuję stypendium naukowe ma jakikolwiek wpływ na sposób rozliczenia zeznania podatkowego ?

UZASADNIENIE

Stan faktyczny sprawy: Z przedłożonych przez Wnioskodawczynię kserokopii dokumentów tj. Decyzji Prodziekana ds. Studenckich z dnia 18.10.2004 r. oraz Regulaminu przyznawania, wypłacania oraz ustalania wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów wynika, że Wnioskodawczyni zostało przyznane na okres od dnia 01.10.2004 r. do dnia 30.09.2005 r. stypendium za wyniki w nauce (które w swoim wystąpieniu Wnioskodawczyni błędnie określiła jako stypendium naukowe) w wysokości 245,00 zł. miesięcznie. Stosownie do wyżej wskazanej Decyzji Prodziekana ds. Studenckich z dnia 18.10.2004 r., przedmiotowe stypendium za wyniki w nauce zostało przyznane na podstawie art. 152a ust. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) oraz Regulaminu przyznawania, wypłacania oraz ustalania wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów.

Stanowisko Podatniczki w sprawie: We wniosku wyrażony został pogląd, że "uzyskiwane przeze mnie stypendium naukowe można formalnie postrzegać jako dochody ze źródeł polskich (chociaż są one nieopodatkowane), a zatem powinnam mieć możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne".

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu tego przepisu obowiązującym w 2004 r., opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 40 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Do świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w cytowanym art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zalicza się m. in. przyznaną studentom pomoc materialną na podstawie art. 152 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1990 r. Nr 65, poz. 385 ze zm). Stosownie do ustępu 1 tego przepisu, student może ubiegać się o pomoc materialną ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa w formie:
1) stypendium socjalnego,
1a) stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych,
2) stypendium za wyniki w nauce lub sporcie,3) stypendium ministra za osiągnięcia w nauce,
4) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe,
5) zapomogi.
Zgodnie zaś z art. 152a omawianej ustawy, świadczenia, o których mowa w art. 152 ust. 1 pkt 1, 1a, 2 i 5, są przyznawane na wniosek studenta przez dziekana, przy czym stypendium za wyniki w nauce może być także przyznane bez konieczności składania wniosku przez studenta.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawczynię w 2004 r. stypendium za wyniki w nauce przyznane decyzją Prodziekana wydaną na podstawie art. 152a ust. 1 ustawy o szkolnictwie wyższym oraz zgodnie z zasadami wskazanymi w Regulaminie przyznawania, wypłacania oraz ustalania wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów, stanowi przychód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie pomocy materialnej w postaci omawianego stypendium za wyniki w nauce nie podlega więc wykazaniu w zeznaniu rocznym za 2004 r.

Odnosząc się do stanowiska Wnioskodawczyni co do możliwości odliczenia w zeznaniu kosztów uzyskania przychodów oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne należy wskazać co następuje:
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 31 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się za obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego.

Co do składek zdrowotnych należy wskazać, że w zeznaniu rocznym odliczeniu od podatku podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobrane w roku podatkowym przez płatnika lub wpłacone przez podatnika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz. U. nr 210, poz. 2135. (Do dnia 1.10.2004 r. wpłacone na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. z 1997r. Nr 28, poz. 153 ze zm.). Kwota składki nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Przy czym stosownie do art. 27 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu tej ustawy obowiązującym w 2004 r., podatku obliczonego według skali podatkowej nie można obniżyć o składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a ustawy oraz składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Reasumując: Uzyskane w 2004 r. przychody z tytułu stypendium za wyniki w nauce przyznane przez organ uczelni na podstawie art. 152a ustawy o szkolnictwie wyższym nie ma wpływu na sposób rozliczenia zeznania podatkowego za 2004r.

Na tej podstawie orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj