Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PO/436-1/2005/30081
z 27 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/436-1/2005/30081
Data
2005.05.27



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowa pożyczki zawarta poza terytorium Polski?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, że Spółka zaciągnęła pożyczkę od nierezydenta szwedzkiego. Umowa została zawarta poza terytorium Polski a pieniądze będące przedmiotem umowy były w momencie jej zawierania poza terytorium Polski. Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają:

  1. Rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa wykonywane za granicą w przypadku, gdy nabywca ma miejsce lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym wnioskodawca uważa, że wspomniana umowa nie będzie podlegała podatkowi PCC, ponieważ umowa została zawarta poza granicami kraju i pieniądze będące przedmiotem umowy znajdowały się w tym czasie również poza terytorium kraju.

Generalną zasadą przyjętą w podatku od czynności cywilnoprawnych jest to, że „podatkowi temu podlegają te czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, jeżeli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski”. Wyjątki od tej reguły zostały wprowadzone w art. 1 ust. 5 i 6 cyt. ustawy. W związku z tym zgodnie z treścią art. 1 ust. 4 pkt 1 cyt. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi temu podlegają takie umowy pożyczki, które dotyczą rzeczy znajdujących się w Polsce lub praw majątkowych podlegających wykonaniu w Polsce. Nawet zawarcie umowy pożyczki za granicą będzie skutkowało opodatkowaniem, jeżeli jej przedmiotem byłyby rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Polski.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że przedmiot umowy pożyczki w chwili jej zawarcia znajdował się za granicą na koncie bankowym pożyczkodawcy, zatem obowiązek podatkowy z tytułu tej umowy nie powstał. Dla powstania obowiązku podatkowego nie ma bowiem znaczenia fakt późniejszego sprowadzenia do kraju pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, które w chwili zawierania umowy znajdowały się poza granicami Polski. Status dewizowy pożyczkodawcy nie ma bezpośredniego wpływu na powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast decydujące znaczenie ma to, gdzie w momencie zawierania umowy znajdowały się pieniądze lub rzeczy oznaczone co do gatunku. Jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki znajdują się one w Polsce, transakcja podlega omawianemu podatkowi, nawet jeżeli pożyczkodawcą jest nierezydent. O powinności zapłaty tego podatku można mówić tylko wtedy, gdy przedmiot umowy w chwili dokonania tej czynności cywilnoprawnej znajduje się w Polsce.

Ponadto opodatkowaniu zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy „podatkowi temu podlegają te czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, jeżeli łącznie są spełnione dwie przesłanki, tj. nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski”. O konieczności jednoczesnego wystąpienia dwóch wymienionych przesłanek przesądza użycie w komentowanym przepisie spójnika „i”. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę wynika, iż umowa pożyczki została zawarta poza granicami Polski. Zatem nie zostały łącznie spełnione wymienione powyżej dwie przesłanki, w związku z czym przedmiotowa umowa i w tym przypadku nie podlega omawianemu podatkowi.

Reasumując umowa pożyczki - zawarta z nierezydentem, spisana poza terytorium Polski, gdy pieniądze będące przedmiotem umowy w momencie jej podpisania nie znajdowały się na koncie bankowym pożyczkobiorcy - w świetle powołanych powyżej przepisów nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, a zatem stanowisko przedstawione przez stronę jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj