Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/DP1/423-34/05/MP
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/DP1/423-34/05/MP
Data
2005.05.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kredyt
przewalutowanie kredytu
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Pytanie dot. podatkowych skutków przewalutowania kredytu .


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.03.2005r (data wpływu 16.03.2005r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie


postanawia
potwierdzić stanowisko podatnika.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zaciągnęła kredyt denominowany w walucie obcej. Zarówno przekazanie Spółce kredytu jak i jego spłata następowały w złotych polskich w wysokości stanowiącej równowartość kwoty wyrażonej w walucie obcej według kursu kupna tej waluty obowiązującego w dniu dokonania wypłaty oraz według kursu sprzedaży waluty obowiązującego w dniu spłaty danej raty kredytu. Następnie strony umowy kredytowej dokonały przewalutowania kredytu. W wyniku różnicy kursów walut pomiędzy dniem otrzymania kredytu przez Spółkę, a dniem przewalutowania, kwota kredytu po przewalutowaniu, do której spłaty zobowiązana jest Spółka, jest niższa od wyrażonej w złotych kwoty kredytu otrzymanej przez Spółkę.

Zdaniem Spółki, w powyższym stanie faktycznym różnice, jakie powstają pomiędzy wartością kredytu denominowanego, obliczoną wg kursu, po jakim przeliczono kredyt w momencie jego zaciągnięcia a wartością w momencie dokonania przewalutowania, albo w momencie jego spłaty, nie stanowią przychodów ani kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 12 i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z definicją art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy z dnia 15.02.1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) otrzymany kredyt nie jest zaliczany do przychodów podatkowych, a jego spłata nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek. Jednakże zaciągnięcie kredytu w walucie obcej i jego spłata w walucie obcej może rodzić skutek w postaci różnic kursowych. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 a updop różnice kursowe realizują się jedynie przy spłacie kredytu dewizowego.

W umowach o kredyt denominowany istotny w sprawie jest fakt, że przelicznik walutowy, będący elementem uzgodnień pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą,ma na celu jedynie aktualizację wartości (części kapitałowej) kredytu w stosunku do waluty obcej. Zastosowanie więc przelicznika nie zmienia faktu, że kredyt pozostaje kredytem złotówkowym. Kredyt złotówkowy,lecz denominowany walutą obcą, jest kredytem, którego kapitał jest określony w złotówkach. Również jego spłata dokonywana jest w walucie polskiej. Zastosowany w umowie kredytu przelicznik walutowy w walucie obcej dla waluty polskiej (przewalutowanie), jest wewnętrzną sprawą umawiających się stron i nie wynika z przepisów podatkowych.

Reasumując, skutki wynikające z przewalutowania kredytu denominowanego są obojętne podatkowo.
Wobec powyższego tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj