Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/415-1/WC/05
z 9 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/415-1/WC/05
Data
2005.05.09



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
dział spadku
informacja dla podatnika
nabycie
spadek
sprzedaż udziałów


Pytanie podatnika
- dotyczy wystawiania imiennych informacji o wysokości osiągniętego dochodu (PIT-8C) oraz sposobu ustalania dochodu podatnika wykazywanego w tej informacji w związku z uzyskaniem dochodu ze sprzedaży, nabytych w drodze spadku, udziałów w kapitale zakładowym spółki.


Pismem z dnia 2 lutego 2005 r. (data wpływu 07.02.2005 r.), uzupełnionym w dniu 04.03.2005 r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2004 roku nabyła od spadkobierców po zmarłych pracownikach udziały w kapitale zakładowym Sp. z o.o. w D. W wielu wypadkach spadkobiercy sprzedawali udziały łącznie, ponieważ nabyli je w drodze spadku, jednak nie dokonali działu spadku. Jako przykład Spółka podała sytuację, gdzie czterech spadkobierców sprzedało wspólnie 17 udziałów. Nie można więc określić ile udziałów przypada każdemu spadkobiercy i ustalić w bezpośredni sposób jaka część dochodu ze sprzedaży udziałów jest dochodem każdego z nich.

Spółka ma wątpliwości komu należy wystawić informację PIT-8C, a jeżeli wszystkim osobom (spadkobiercom), to jaki dochód należy przypisać każdej z nich.

Spółka uważa, że uzyskany dochód należałoby podzielić proporcjonalnie do ilości osób sprzedających łącznie udziały i w takich częściach wykazać w informacjach PIT-8C.

Z takim stanowiskiem Spółki nie można zgodzić się, gdyż na podstawie postanowienia sądu spadkobiercy nabywają spadek w określonych w tym postanowieniu częściach, lecz do czasu działu spadku mogą nim rozporządzać łącznie. Sprzedaży udziałów dokonali wszyscy spadkobiercy łącznie, uzyskując również łącznie określony dochód. Nie ma podstaw do dzielenia ilości udziałów, ani też przychodów uzyskanych z ich sprzedaży w równych częściach, jak uważa Spółka. Skoro nie dokonano działu spadku - ani sądowego, ani też umownego - każdy ze spadkobierców uczestniczy w sprzedaży udziałów i dochodach uzyskanych z ich sprzedaży w części wskazanej w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku. W sytuacji, gdy spadkobiercy razem sprzedają udziały należy przyjąć, że do tej części spadku - w zakresie sprzedaży udziałów - umówili się, iż sprzedając uzyskują dochody w wysokości proporcjonalnej do części ułamkowych wynikających z postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Żaden ze spadkobierców nie uczestniczył w sprzedaży w innych proporcjach i nie mógłby ponadto bez dokonania działu spadku sprzedać indywidualnie udziałów.

W związku z powyższym, stosownie do art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), należy sporządzić informacje o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C i przesłać każdemu spadkobiercy (podatnikowi) oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj