Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-3/05/JW
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-3/05/JW
Data
2005.03.30



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
papier wartościowy
prowizje
rachunek pieniężny
stawki podatku


Pytanie podatnika
Strona w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa świadczy na rzecz swoich klientów tzw. usługi "custodialne", które polegają na:prowadzeniu rachunku papierów wartościowych i ewidencjonowaniu w/w papierów wartościowych klienta na tym rachunku, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja w wysokości określonego procentu od wartości papierów wartościowych przechowywanych na tym rachunku na ostatni dzień kwartału,rozliczaniu transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych dokonywanych przez klienta, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja w wysokości standardowej prowizji za prowadzenie rachunku bankowego, prowadzeniu rachunku pieniężnego, powiązanego z rachunkiem papierów wartościowych, przez który następują rozliczenia transakcji nabycia lub sprzedaży papierów wartościowych, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja będąca iloczynem ilości dokonanych transakcji i stałej opłaty za rozliczanie transakcji.
Ponadto Strona obciąża swoich klientów ponoszonymi przez siebie opłatami na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz banków - subdepozytariuszy, które to opłaty są związane z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych klientów. Strona złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla w/w czynności.


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa świadczy Ona na rzecz swoich klientów tzw. usługi "custodialne", które polegają na:prowadzeniu rachunku papierów wartościowych i ewidencjonowaniu w/w papierów wartościowych klienta na tym rachunku, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja w wysokości określonego procentu od wartości papierów wartościowych przechowywanych na tym rachunku na ostatni dzień kwartału,rozliczaniu transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych dokonywanych przez klienta, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja w wysokości standardowej prowizji za prowadzenie rachunku bankowego, prowadzeniu rachunku pieniężnego, powiązanego z rachunkiem papierów wartościowych, przez który następują rozliczenia transakcji nabycia lub sprzedaży papierów wartościowych, gdzie świadczeniem wzajemnym otrzymywanym przez Stronę jest prowizja będąca iloczynem ilości dokonanych transakcji i stałej opłaty za rozliczanie transakcji.

Ponadto Strona obciąża swoich klientów ponoszonymi przez siebie opłatami na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz banków - subdepozytariuszy, które to opłaty są związane z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych klientów.

W związku z powyższym Strona złożyła w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zastosowanie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla w/w czynności.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt. 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.). Mocą w/w przepisu zwolnione zostały od podatku od towarów i usług usługi pośrednictwa finansowego, nie wyłączone przez ustawę z zakresu tego zwolnienia. Zdaniem Strony świadczone przez nią usługi pośrednictwa finansowego nie mieszczą się w zakresie:usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych oraz usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych.

Wobec powyższego w przedmiotowym stanie faktycznym nie znajdują zastosowania wyłączenia zawarte w poz. 3 pkt 6 i 7 załącznika nr 4 do w/w ustawy.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi pośrednictwa finansowego, klasyfikowane w Sekcji J PKWiU ex (65-67). Jednocześnie w myśl powołanego przepisu z powyższego zwolnienia wyłączone zostały usługi wymienione w pkt 1-9 poz. 3 załącznika nr 4, w tym usługi zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych (pkt 6) oraz usługi przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych (pkt 7). O tym więc, czy świadczone przez Stronę usługi, stanowiące przedmiot wniosku, są czy też nie są zwolnione od podatku na podstawie w/w przepisu, decydować będzie fakt uznania bądź nie uznania ich za usługi zarządzania lub przechowywania papierów wartościowych, o których mowa odpowiednio w pkt 6 i 7 poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy.Z przedstawionego opisu wynika, iż świadczone przez Stronę usługi "custodialne" nie polegają na zarządzaniu papierami wartościowymi w znaczeniu, o którym mowa poz. 3 pkt 6 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług. Nie stanowią również usług przechowywania papierów wartościowych, o których mowa w poz. 3 pkt. 7 w/w załącznika, jako że mogą one dotyczyć papierów wartościowych w formie zmaterializowanej (pismo Ministra Finansów z dnia 11.05.2004 nr PP3-812-365/2004/MJ/286 PELM), nie zaś papierów istniejących wyłącznie w formie zdematerializowanej, a takich, jak wynika z wniosku, dotyczą świadczone przez Stronę usługi.
Podzielić przy tym należy pogląd Strony, iż w zakresie omawianego przepisu nie ma zastosowania definicja zarządzania zawarta w ust. 8 art. 43 ustawy, która odnosi się wyłącznie do usług wymienionych w ust. 1 pkt 12 tego artykułu. Niemniej należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy dla potrzeb podatku od towarów i usług usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji. W przypadku więc zakwalifikowania świadczonych przez Stronę usług do usług zarządzania w ramach Działu 67.1 PKWiU "usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym i z ubezpieczeniami" podlegać one będą w podatku od towarów i usług opodatkowaniu z zastrzeżeniem, o którym mowa w poz. 3 pkt 6 in fine załącznika nr 4 do ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj