Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/ NTR2/ 443-99/05/MP
z 26 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/ NTR2/ 443-99/05/MP
Data
2005.04.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
stawka preferencyjna podatku
zaliczka


Pytanie podatnika
1. Czy Spółka jest zobowiązana do wystawienia faktury VAT potwierdzającej otrzymanie zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - bez względu na wysokość otrzymanej przedpłaty?
2. Czy zaliczki, przedpłaty otrzymane na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podlegają opodatkowaniu Vat z zastosowaniem stawki 0%


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje Ona zamówienia na budowę i dostawę jachtów pełnomorskich od kontrahentów, którzy mają siedzibę na terytorium innych państw członkowskich WE i są w tych państwach podatnikami podatku od wartości dodanej. W związku z zawieranymi przez Stronę umowami otrzymuje Ona na swój rachunek zaliczki (przedpłaty) na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy w/w towarów, które po realizacji zamówienia są następnie wyworzone z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego.

Według Strony na podstawie art. 106 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) jest ona zobowiązana do wystawienia faktury VAT w ciągu 7 dni od dnia otrzymania zaliczki - bez względu na jej wysokość. Ponadto przysługuje jej prawo do zastosowania stawki 0% w stosunku do otrzymanych zaliczek, o ile będą one dotyczyć późniejszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, także bez wypełnienia warunku określonego w art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. bez przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 2 w/w ustawy. Według Strony przedmiotowe zabezpieczenie, jest konieczne do przedstawienia tylko w sytuacji, gdy podatnik (dostawca) wystąpi do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, uwzględniając wartość otrzymanej zaliczki.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Jeżeli przed dokonaniem dostawy wewnątrzwspólnotowej otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z ust. 3 w/w artykułu z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Z cytowanych przepisów wynika, że obowiązek podatkowy związany z otrzymaniem zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej powstaje wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik przedstawi zabezpieczenie majątkowe. W razie braku w/w zabezpieczenia obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Niespełnienie warunku z art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. brak przedstawienia zabezpieczenia majątkowego nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w stosunku do otrzymanej zaliczki, nie wystąpi zatem obowiązek wystawienia faktury "zaliczkowej". A contrario przedstawienie przedmiotowego zabezpieczenia spowoduje powstanie obowiązku podatkowego, a co się z tym wiąże powstanie obowiązek wystawienia faktury VAT, podatnikowi będzie ponadto przysługiwać prawo do zastosowania stawki 0% w stosunku do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Zabezpieczenie, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług winno być złożone na zasadach analogicznych jak określone w art. 127 ust. 8 pkt 5 w/w ustawy, tj. w formie depozytu pieniężnego, gwarancji bankowych lub obligacji Skarbu Państwa co najmniej o trzyletnim terminie wykupu.

Wykonanie obowiązku wystawienia faktury VAT nałożonego przepisem art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług powinno odbyć się zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług wydanego na podstawie delegacji zawartej w przepisie art. 106 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przedmiotowa faktura powinna zostać wystawiona w terminie siedmiu dni od otrzymania zaliczki.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego Strona jest zobowiązana do wystawienia faktur w przypadku spełnienia warunku z art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przedstawienia zabezpieczenia majątkowego, po jego spełnieniu Strona nabywa prawo do zastosowania stawki 0% w stosunku do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj