Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/ NTR2/ 443-48a/05/MP
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/ NTR2/ 443-48a/05/MP
Data
2005.04.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
grunty
korekta podatku
sprzedaż budynków
zbycie praw
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) transakcja sprzedaży budynku oraz urządzeń i instalacji technicznej, które w księgach widnieją jako oddzielne pozycje (środki trwałe) oraz zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu jest w całości zwolniona od podatku od towarów i usług?Czy w przypadku zwolnienia od podatku od towarów i usług w/w transakcji Spółka powinna dokonać korekty podatku naliczonego związanego z nakładami na ulepszenie budynku?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że zobowiązała się Ona umową przedwstępną zawartą w formie aktu notarialnego do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu i prawa własności budynku biurowego. Nieruchomość będąca przedmiotem transakcji została oddana do użytku z dniem 1 marca 1993r.; wprowadzona do ewidencji środków trwałych Spółki, nieruchomość ta podlegała amortyzacji. Na w/w nieruchomość składają się budynek biurowo-usługowy oraz urządzenia i instalacje techniczne trwale związane z budynkiem i zapewniające jego funkcjonowanie. Przez cały okres użytkowania przez Stronę powyższa nieruchomość była wykorzystywana do najmu powierzchni biurowej i usługowej. W księgach Strony budynek oraz urządzenia i instalacje techniczne widnieją jako oddzielne pozycje księgowe. W czasie użytkowania nieruchomości dokonane zostały modernizacje. Strona korzystała z prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabycia towarów i usług służących ulepszeniu w/w nieruchomości. Łączna wartość księgowa brutto nieruchomości na dzień 31 grudnia 2004r. wynosiła 84.001.836,97 PLN, w tym wartość księgowa przeprowadzonych w okresie od 1 marca 1993r. do 31 grudnia 2004r. modernizacji wynosiła 1.274.071,98 PLN, to jest ok. 2% wartości nieruchomości.

Według Strony do przedstawionego stanu faktycznego ma zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towaru i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Zgodzić się należy, że budynek oraz urządzenia i instalacje techniczne, pomimo oddzielnego zaksięgowania w ewidencji środków trwałych faktycznie traktować należy jako jedną całość w oparciu o definicję zawartą w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316), zgodnie z którą budynkiem jest zadaszony obiekt wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywany do potrzeb stałych.
Jednocześnie wskazać jednak należy, iż w przypadku wyodrębnienia na podstawie odrębnych przepisów w ramach budynku lub budowli ich części, wspomniany przepis ma również zastosowanie do tych części w sytuacji, gdy stanowią one przedmiot transakcji (dostawy).

Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowania.

Cytowany przepis znajduje zastosowania w przypadku łącznego spełnienia określonych w nim warunków, a więc gdy:przed wprowadzeniem towarów stanowiących przedmiot dostawy, tj. budynków, budowli lub ich części, do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich używania poniesione przez podatnika wydatki na ich ulepszenie były równe lub wyższe niż 30% ich wartości początkowej,podatnikowi przysługiwało w myśl przepisów ustawy o podatku od towaru i usług prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków,podatnik użytkował w/w towary, tj. budynki, budowle lub ich części, w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych. Nieziszczenie się przynajmniej jednego z w/w warunków oznacza, iż dostawa towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, objęta jest na podstawie ust. 1 pkt 2 w/w artykułu zwolnieniem od podatku. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, od końca roku, w którym zakończono budowę przedmiotowego budynku, minęło więcej niż 5 lat; w związku z jego nabyciem Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony; okres jego użytkowania przez Stronę był dłuższy aniżeli 5 lat, a poniesione w tym czasie przez nią wydatki na jego ulepszenie były niższe niż 30% jego wartości początkowej. W związku z tym potwierdzić należy stanowisko, iż dostawa w/w budynku przez Stronę objęta jest zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów usług. Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku jest również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, oraz art. 124. Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego, wydatki na nabycie towarów i usług, jakie poniosła Strona w okresie użytkowania budynku na jego ulepszenie, związane były z działalnością opodatkowaną (najem powierzchni biurowej), w związku z czym dokonywała Ona obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tego tytułu. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego późniejsza sprzedaż budynku zwolniona od podatku stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie powoduje konieczności korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego związanego z w/w wydatkami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj