Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0033/05/AK
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0033/05/AK
Data
2005.03.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione przez Spółkę z tytułu robót wykończeniowych / poprawkowych wykonanych w 2005r. i potwierdzonych fakturami wystawionymi w roku 2005 zarachowanymi dla celów bilansowych do roku 2004, ze względu na nierozerwalny związek tych kosztów z przychodami roku 2004 stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodów roku 2004?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.03.2005r. Spółki z o.o. (data wpływu wniosku do tut. Urzędu Skarbowego 03.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 64, poz. 654 z późn. zm), w sprawie: koszty uzyskania przychodów – potrącalność w czasie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka zajmuje się budową hal. W grudniu 2004r. nastąpił protokolarny odbiór hali przez jednego z klientów, z tego tytułu Spółka wystawiła fakturę końcową. Kwota określona fakturą końcową została zarachowania do przychodów roku 2004. Stosownie do wcześniejszych ustaleń, w odebranej przez klienta hali od początku roku 2005 Spółka przeprowadza roboty wykończeniowe / poprawkowe. Spółka nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia z tytułu robót wykonanych po odbiorze hali, wynagrodzenie za te prace zostało ujęte w fakturze końcowej wystawionej w roku 2004. Z tytułu prac wykonywanych w roku 2005 w odebranej przez klienta hali Spółka ponosi wydatki (wynagrodzenie podwykonawców, zapłata za materiały) udokumentowane fakturami. W momencie otrzymania faktur z tytułu robót wykończeniowych / poprawkowych, Spółka nie ma jeszcze zamkniętych ksiąg rachunkowych za rok 2004, i dlatego dla celów bilansowych wydatki te są zarachowywane do kosztów roku 2004.

Zdaniem Podatnika koszty poniesione przez Spółkę z tytułu robót wykończeniowych / poprawkowych wykonanych w 2005r. i potwierdzonych fakturami wystawionymi w roku 2005 zarachowanymi dla celów bilansowych do roku 2004, ze względu na nierozerwalny związek tych kosztów z przychodami roku 2004, stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodów roku 2004.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.7 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 15 lutego1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art.10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Z powyższych unormowań wynika, że dochód w danym roku podatkowym stanowi różnicę między sumą przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym a sumą kosztów ich uzyskania, które wystąpiły w tym roku. Oznacza to, że między przychodami a kosztami podatkowymi, w określonym przedziale czasowym, powinna zachodzić odpowiednia współmierność.

Kosztem uzyskania przychodów – w świetle art. 15 ust. 1 powołanej ustawy – mogą być wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednym z podstawowych kryteriów zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest zatem wystąpienie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy tymi wydatkami a uzyskanym przychodem.

Drugą, równie istotną zasadą – mającą swoje odzwierciedlenie zarówno w przepisach ustawy podatkowej, jak i przepisach ustawy o rachunkowości – jest zasada współmierności przychodów i kosztów, której wyrazem w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest m.in. art. 15 ust. 4.

Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy ustanawia ogólną regułę, w myśl której koszty uzyskania przychodu mogą być potrącone tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym zaliczyć należy:

  1. koszty, odpisy i wydatki, które zostały faktycznie poniesione w danym roku i są związane z przychodami uzyskanymi w tym samym roku,
  2. koszty, odpisy i wydatki poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego,
  3. określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, których jeszcze nie poniesiono, a które odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.

Jednocześnie jak wynika z powołanego przepisu art. 15 ust. 4 od zasady potrącalności kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, którego dotyczą jest jeden wyjątek, tj. gdyby zarachowanie kosztu w danym roku było niemożliwe (np. gdyby podatnik otrzymał fakturę dotyczącą danego roku podatkowego z opóźnieniem, tj. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i złożeniu zeznania podatkowego), wówczas koszt ten potrąca się w roku, w którym został faktycznie poniesiony.

Zgodnie z art.54 ust.1 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe (…), powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy (…).

Natomiast z art.27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podatnicy (...) są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Wobec powyższego wydatki poniesione do dnia złożenia zeznania podatkowego za rok 2004, a dotyczące roku podatkowego 2004, winny być odpowiednio uwzględnione w tym zeznaniu. W przypadku otrzymania faktury po tym terminie, Spółka powinna wykazać, iż zarachowanie kosztu w danym roku było niemożliwe z przyczyn niezależnych od niej i wówczas koszt ten winien zostać potrącony w tym roku, w którym został poniesiony.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika, iż koszty poniesione z tytułu robót wykończeniowych / poprawkowych wykonanych w 2005r. i potwierdzonych fakturami wystawionymi w roku 2005 zarachowanymi dla celów bilansowych do roku 2004, ze względu na nierozerwalny związek tych kosztów z przychodami roku 2004, stanowią podatkowy koszt uzyskania przychodów roku 2004 jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj