Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/6/4/05
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/6/4/05
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
najem
ubezpieczenia majątkowe
ubezpieczenia osobowe
wynajem
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów z wynajmu można zaliczyć koszty ubezpieczenia budynku, mienia w nim się znajdującego i OC wynajmujących?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 i art. 216 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pani Małgorzaty P., pana Grzegorza R. i pana Piotra R. z dnia 28.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko podatników za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosowanie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 28.01.2005 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek pani Małgorzaty P., pana Grzegorza R. i pana Piotra R. w opisanej wyżej sprawie. Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnicy jako współwłaściciele budynku mieszkalnego wielorodzinnego osiągają dochody z tytułu wynajmu mieszkań. W związku z budową tegoż budynku, który w całości przeznaczony jest na wynajem podatnicy korzystali z odliczeń od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2003 r. Podatnicy zwrócili się do Naczelnika tut. organu o wyjaśnienie czy do kosztów uzyskania przychodów z wynajmu można zaliczyć koszty ubezpieczenia budynku, mienia w nim się znajdującego i OC wynajmujących. Podatnicy uważają za słuszne stanowisko umożliwiające zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów ubezpieczenia budynku, mienia w nim się znajdującego i OC wynajmujących.

Artykuł 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej ustawą, wymienia najem jako odrębne źródło przychodu. Dochodem z tego źródła jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. W odniesieniu do przychodów z najmu ma zastosowanie ogólna definicja kosztu podatkowego zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy. Stosownie do treści powołanego art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Jak wynika z powyższego przepisu, decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego, oraz
  • nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nieuznawanym ustawowo za koszt podatkowy.

Sformułowana w tym przepisie definicja oznacza w praktyce, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 23 cytowanej ustawy. Z przepisu tego wynika, iż podatnik osiągający przychody z najmu może pomniejszać je o takie koszty, dla których znaleźć można związek przyczynowo-skutkowy między ich poniesieniem a powstaniem lub zwiększeniem przychodu.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. W przypadku dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmu mieszkań kosztami uzyskania są te wydatki, które zostały poniesione w celu uzyskania przychodów z tego tytułu. Oznacza to, iż zasadą jest zakwalifikowanie wszystkich wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodów (odpowiednio udokumentowanych) do kosztów uzyskania przychodów, chyba że zostały one wymienione w negatywnej liście wydatków, o której mowa w art. 23 ustawy. Zatem wydatki poniesione przez podatników z tytułu ubezpieczenia budynku, mienia w nim się znajdującego i OC wynajmujących stanowią koszt uzyskania przychodu jako związany ze źródłem przychodów oraz niewymieniony w art. 23 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko podatników przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Ponadto tut. organ informuje, że:

  • powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
  • interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia i obowiązuje do dnia zmiany przepisów - z dniem ich zmiany interpretacja traci swoją ważność,
  • interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj