Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/88/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/88/05
Data
2005.05.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy rezygnacja żony ze wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej w ramach spółki małżeńskiej, zarejestrowanej pod odrębnym dla spółki małżeńskiej nr NIP nie spowoduje likwidacji firmy i konieczności sporządzenia inwentury? Czy rozliczenie podatku VAT pozostanie na dotychczasowych warunkach?


Zgodnie z art.14 ust. 1 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr. 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku:1)rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;2)zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W przedstawionym stanie faktycznym małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo zarejestrowane w tut. organie podatkowym pod odrębnym nadanym nr NIP, nie będąc jednak spółką cywilną.

W związku z powyższym w przypadku zaprzestania działalności gospodarczej w dotychczasowej formie i kontynuacji działalności przez jednego z małżonków pod jego nr NIP nie powstanie obowiązek, o którym mowa w w/w art. 14 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż nie zachodzi sytuacja o której mowa w tym przepisie.

Podatnik dotychczas rozliczał się w podatku od towarów i usług składając kwartalne deklaracje podatkowe, o których mowa w art.99 ust.2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt. 25 określają pojęcie "małego podatnika", przez którego należy rozumieć podatnika podatku od towarów i usług, m.in. u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Zgodnie z powyższym zapisem spełnienie tego warunku pozwoli podatnikowi na rozliczanie się w podatku od towarów i usług składając kwartalne deklaracje podatkowe.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj