Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PDP/423/49/03
z 21 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423/49/03
Data
2003.10.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy


Słowa kluczowe
rok podatkowy
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
W jakim terminie należy uiścić zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych za ostatni miesiąc roku podatkowego w przypadku, gdy nowy rok podatkowy przyjęty przez Spółkę nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym?


W odpowiedzi na pismo z dnia 23.09.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) naczelnik urzędu skarbowego, stosownie do swojej właściwości, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Składając zapytanie, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) deklaracje i zaliczki miesięczne, o których mowa w ust. 1, za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenie podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Do dnia 31.12.2002 r. rok podatkowy Spółki pokrywał się z rokiem kalendarzowym. Pierwszy po zmianie rok podatkowy, będący zarazem rokiem obrotowym Podatnika, obejmuje okres od dnia 01.01.2003 r. do dnia 30.09.2004 r. Miesięczną zaliczkę za m-c grudzień 2003 r. należy wyliczyć w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące oraz uiścić w terminie do dnia 20 następnego miesiąca (do 20.01.2004 r.). Natomiast zaliczka za ostatni miesiąc roku podatkowego, tj. wrzesień 2004 r. powinna być uiszczona w wysokości zaliczki za m-c sierpień 2004 r. do dnia 20.09.2004 r.

Stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 23.09.2003 r. jest zatem słuszne w kwestii dot. uiszczenia zaliczki za m-ce sierpień i wrzesień 2004 r. Natomiast nie jest słuszna opinia podatnika, że art. 25 ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma zastosowania w przypadku Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj