Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP-443-41-04
z 14 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-41-04
Data
2004.07.14



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport (wywóz)
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zastosowanie stawki podatku VAT w przypadku świadczenia usług polegających na przygotowaniu opakowań, pakowaniu wyrobów, przewożeniu zapakowanych wyrobów do miejsca składowania oraz złożenia zgłoszenia rejestracyjnego zgłoszenia rejestracyjnego w myśl art. 96 ustawy o podatku VAT.


W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 29.04.2004 r. uzupełnione pismami z dnia 17.05.2004 r. i 21.05.2004 r. dotyczące „zastosowania stawki podatku VAT w przypadku świadczenia usług polegających na przygotowaniu opakowań, pakowaniu wyrobów, przewożeniu zapakowanych wyrobów do miejsca składowania oraz złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w myśl art. 96 ustawy o podatku VAT”. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje że w myśl art. 5 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, zgodnie z art. 13 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy należy rozumieć wywóz towarów z terytorium kraju (Polski) w wykonywaniu dostawy towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego, w warunkach określonych w ust. 2 art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług. Warunki jakie muszą być spełnione, aby zachodziła wewnątrzwspólnotowa dostawa dotyczą zarówno dostawcy, jak i nabywcy. Dostawca towaru musi być podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą (art. 15 ustawy o VAT), który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast nabywca towaru w kraju przeznaczenia winien być :
1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanej dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego,
2) osobą prawna niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju,
3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną nie będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie wymienionymi w pkt. 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą,
4) podmiotom innym niż wymienione w pkt. 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Stosownie do art. 41 ust. 3 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu wg stawki podatku 0%, po spełnieniu warunków o których mowa w art. 42 ustawy o VAT.
Na podatników dokonujących lub zamierzających dokonywać transakcji z podmiotami z państw będących członkami Unii Europejskiej nałożono dodatkowe obowiązki m. in. dokonania rejestracji dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego. Rejestracji tej będą dokonywać podatnicy poprzez złożenia zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R oraz zaznaczenie w załączniku do tego zgłoszenia VAT-RUE że:
- będą dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub
- będą dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub
- będą nabywać od podatników z innych państw członkowskich UE:
wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów lub usługi związane z tego rodzaju usługami,
- niektóre usługi pośrednictwa, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług.

Eksportem towarów w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt. 8) jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju (Polska) poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli wywóz dokonywany jest:
a) przez dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju (Polski) lub w jego imieniu.
W eksporcie towarów, stawka podatku wynosi 0% zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Stawkę podatku w tej wysokości stosuje się również do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów (art. 83 ust. 1 pkt. 21 ustawy o VAT) :
1) dotyczących towarów eksportowanych, polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
2) świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących eksportowanych towarów.

Z treści pism wynika, że Spółka wykonuje usługi na zlecenie firmy zajmującej się eksportem towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. W ramach umowy Spółka wykonuje usługi polegające na przygotowaniu opakowań, pakowaniu wyrobów i przewożeniu zapakowanych wyrobów do wskazanego miejsca składowania.

W związku z powyższym, Spółka będzie miała prawo zastosować stawkę 0% jeżeli świadczone usługi będą bezpośrednio związane z eksportem towarów. Natomiast do usług związanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów stosuje się zasady opodatkowania dla miejsca ich świadczenia (art. 27 ustawy o podatku VAT). Spółka świadczy usługi na terytorium kraju (Polski), dlatego tez usługi te będą opodatkowane wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). Nie ma też obowiązku rejestracji dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego, gdyż z złożonego pisma nie wynika by dokonywała czynności wymienione w załączniku VATR UE.

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko dotyczące stawki podatku VAT jest w części prawidłowe (dot. opodatkowania usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów), natomiast w pozostałej części błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj