Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443/151/04/DK
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/151/04/DK
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony w fakturach otrzymanych od podmiotu mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty Europejskiej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Śródmieście w odpowiedzi na pisma z dnia 04.11.2004 r. (data wpływu 08.11.2004 r. bez znaku), uzupełnione pismem z dnia 22.11.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 zwanej dalej ustawą o VAT) prowadzenie działalności turystycznej podlegać może opodatkowaniu na zasadach ogólnych bądź w szczególnej formie, na zasadzie opodatkowania marży. W art. 119 ust. 1-10 ustawy o VAT określono szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki. W procedurze tej podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5, w którym mowa jest o usługach wykonywanych we własnym zakresie – tzw. usługach własnych.

W procedurze opodatkowania marży podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług świadczonych dla bezpośredniej korzyści turysty – (art. 119 ust. 4). Z treści pisma wynika, że Podatnik opodatkowuje świadczone usługi stawką podatkową w wysokości 7%, a więc zatem nie stosuje marży. W przypadku opodatkowania świadczonych usług nie na zasadzie marży, podatnik może dokonywać odliczenia podatku naliczonego - o ile taki podatek wystąpi na zasadach ogólnych. W tym zakresie będzie miał zastosowanie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie. Kwotę podatku naliczonego stanowi:
1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług,
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
2) w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z powyższego wyliczenia wynika, że faktury otrzymane od podmiotu z terytorium Wspólnoty (Słowacji) nie stanowią u Podatnika podstawy do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku na nich wykazaną. Nie będzie bowiem miał do nich zastosowanie żaden z przypadków wymienionych w powyższym przepisie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj