Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP-3/443/06/04/MH/
z 2 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/443/06/04/MH/
Data
2004.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
garaż
mieszkania
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług
proporcja
stawki podatku
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy 7% podatkiem VAT należy opodatkować wniesione po 01.05.2004 r. wpłaty przez członków zaliczek mieszkaniowych na wkład budowlany a stawką 22% wpłatę zaliczki na wkład budowlany na budowę garażu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta - działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 28.06.2004 r. (doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 30.06.2004r.) w sprawie uzupełnienia odpowiedzi z dnia 22.06.2004r. dotyczącej naliczenia i odliczenia podatku VAT związanego z nowo budowanym budynkiem mieszkalnym -wyjaśnia, co następuje:

1. Jak wyjaśniono w piśmie PP-3/443/03/04/MH z dnia 22.06.2004 r pojęcie "dostawa towarów" obejmuje również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W myśl art.146 ust.1 pkt 2b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535) dostawa budynków mieszkalnych - PKOB 11 i ich części (w tym ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), z wyjątkiem lokali użytkowych, podlega do 31 grudnia 2007 r. - 7% stawce podatku VAT. Zatem dostawa powierzchni użytkowych w budynkach mieszkalnych (garaże, miejsca postojowe) opodatkowana będzie wg stawki 22%.

2. Zgodnie z ww. ustawą od 1 maja 2004 r. spółdzielnie mieszkaniowe w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług, wykazują zarówno dostawę opodatkowaną z tytułu czynności, o których mowa powyżej, jak i zwolnioną z podatku, na podstawie art.43 ust.1 pkt 11 ustawy, a dotyczącą czynności zarządzania, wykonywanych na rzecz członków spółdzielni.

Zgodnie z art.90 ust.1 i 2 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli więc, podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia kwot, o których mowa powyżej, winien podatek naliczony rozliczyć wg proporcji ustalonej na podstawie obrotu osiągniętego w 2003 r. Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jest on zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Korekty, o której mowa powyżej, dokonuje się w deklaracji podatkowej, składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku, za który dokonuje się korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj