Interpretacja Urzędu Celnego w Gdańsku
322000-RPA-911-6/05/AW
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
322000-RPA-911-6/05/AW
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Celny w Gdańsku


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Deklaracja uproszczona


Słowa kluczowe
akcyza
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obowiązek składania deklaracji
powstanie obowiązku podatkowego
wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Pytanie podatnika
Jak należy rozumieć nieprecyzyjnie zdefiniowane pojęcia „dokonanie przywozu” i „dzień dokonania nabycia”, o których mowa w art. 76 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym? Czy pojęcie „dokonanie nabycia” tożsame jest z datą zakończenia procedury przemieszczania wyrobów?


Pytanie podatnika dotyczyło udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.).

Spółka dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, to jest dodatków uszlachetniających do produkcji olejów i dodatków do produkcji paliw, które klasyfikowane są do kodu CN 29091900. W krajach wysyłki nie istnieje obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy związany z wyrobami będącymi przedmiotami tych transakcji. Z tego powodu wysyłka dokonywana jest w oparciu o dokumenty handlowe. Transport przedmiotowych towarów realizowany jest drogą morską. W polskim porcie następuje pomiar ilości dostarczonego towaru i przeładunek do cystern kolejowych, a następnie dostawa do Spółki. Czynności pomiarowe znajdują odzwierciedlenie w protokole. Fakt dostarczenia do odbiorcy potwierdzany jest przez sporządzenie protokołu odbioru towaru.

Naczelnik Urzędu Celnego w Gdańsku wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 11 w/w ustawy nabycie wewnątrzwspólnotowe to przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.

W swoim zapytaniu powołują się Państwo na art. 55 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, który w przedmiotowej sprawie nie może zostać przywołany, gdyż dotyczy kwestii powstania obowiązku podatkowego w przypadku gdy podatnik nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane z akcyzą zapłaconą na terytorium państwa członkowskiego. W swoim wniosku określili Państwo jako przedmiot nabycia wewnątrzwspólnotowego dodatki będące towarami niezharmonizowanymi.

Odnosząc się do podnoszonej w Państwa wniosku kwestii powstania obowiązku podatkowego, należy stwierdzić, iż zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 w/w ustawy obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Czynnością podlegającą opodatkowaniu będzie w tym wypadku nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów. Z kolei ust. 2 w/w przepisu prawa określa, iż w przypadku, gdy przepisy prawa podatkowego nakładają obowiązek potwierdzenia fakturą czynności, o których mowa w ust. 1 tego przepisu prawa, obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania czynności.

Z kolei analizując treść art. 7 ust. 3 w/w ustawy, należy zauważyć, iż w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, będących przedmiotem tego nabycia, jednak nie później niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.

Dział III ustawy o podatku akcyzowym zawiera przepisy szczegółowe dotyczące opodatkowania wyrobów podatkiem akcyzowym. Z kolei rozdział 4 tego działu traktuje o wyrobach akcyzowych niezharmonizowanych.

Art. 76 w/w ustawy określa zakres obowiązków jakie ciążą na podatniku, który dokonuje przedmiotowego nabycia. Musi on przede wszystkim po dokonaniu przywozu na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego oraz dokonać zapłaty akcyzy w terminie 5 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jak określa art. 76 ust. 2 w/w ustawy obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstaje z dniem dokonania przywozu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia dokonania nabycia.

Wynika z powyższego, iż podatnik dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych:

  1. dokonuje przywozu towarów na terytorium kraju (towar musi się zatem znaleźć w Polsce),
  2. składa deklarację uproszczoną AKC-U w terminie 5 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dokonania przywozu towarów,
  3. w terminie 5 dni od dokonania przywozu dokonuje zapłaty akcyzy do budżetu państwa.

W związku z faktem, iż brak jest w ustawie o podatku akcyzowym jakiegokolwiek odniesienia czasowego, co do momentu dokonania nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, a co za tym idzie do momentu dokonania przywozu towaru na terytorium kraju, należałoby przyjąć:

  • za dzień dokonania nabycia – dzień w którym zakończono przemieszczanie towaru z państwa członkowskiego na terytorium kraju, czyli dzień, w którym wyroby dotarły do Polski,
  • za dzień dokonania przywozu – dzień dostarczenia wyrobów do Spółki (np. do magazynu firmy).

Wyrażenia „dokonanie przywozu” oraz „dokonanie nabycia” jasno wskazują bowiem na czynność wykonaną i zakończoną, w przeciwieństwie do „dokonywania nabycia wewnątrzwspólnotowego”, jako przemieszczania towarów.

Reasumując, w oparciu o wyżej wskazane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zarówno złożenie deklaracji uproszczonej AKC-U jak i zapłata akcyzy mają nastąpić po dokonaniu przywozu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych na terytorium kraju. Przemieszczanie wewnątrzwspólnotowe towaru kończy się z chwilą dotarcia ładunku do Polski. Firma ma obowiązek złożenia deklaracji AKC-U i zapłaty akcyzy w ciągu 5 dni, licząc od dnia odbioru towaru przez spółkę.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie informuję, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj