Interpretacja Urzędu Celnego w Krośnie
404000-PA-9101-8/2005/AD
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
404000-PA-9101-8/2005/AD
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Celny w Krośnie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz --> Paliwa silnikowe i oleje opałowe

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
sprzedaż towarów
wyroby akcyzowe zharmonizowane
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż benzyny I komponent nieługowanej douprawnionego/zwolnionego nabywcy, na podstawie samego oświadczenia, bezstosowania procedury zawieszonego poboru akcyzy oraz bez zaświadczeniapotwierdzajacego zamówienie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia zakcyzy?


Działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), po przeprowadzeniu postępowania wszczętego na wniosek Strony z dnia 29.03.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Celnego w Krośnie

Postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy: iż zwolnienie od akcyzy określone w § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, ma zastosowanie po spełnieniu wyłącznie enumeratywnie wymienionych tam warunków , za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 29.03.2005r. do Naczelnika tut. Urzędu został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje sprzedaży benzyny I komponent nieługowanej- klasyfikowanej do grupowania PKWiU 24.14.11-20.29 (kod CN 29 01 10 00). Ww. produkt jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym i zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia z dnia 22 kwietnia w2004r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz.825 z późn.zm.) stawka podatku akcyzowego dla tego wyrobu sprzedawanego w kraju wynosi 1882,00 zł/1000 l.

Spółka dokonuje sprzedaży ww. wyrobu akcyzowego zharmonizowanego do nabywców,którzy składają oświadczenia, że ww. nabywane wyroby akcyzowe nie będą przeznaczone do celów napędowych lub opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.Złożenie oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu j/w w wymaganej przepisami formie skutkuje zwolnieniem od akcyzy tych wyrobów akcyzowych (§ 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego - Dz.U. nr 97, poz.966 z późn.zm.). Do wysyłanego towaru Spółka nie załącza dokumentu ADT, dokumentu przewozu, a sprzedaż odbywa się tylko na podstawie faktury VAT. Ponadto podatnik nie wymaga od nabywcy przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego zamówienie, o którym mowa w § 27 ust.3 ustawy o podatku akcyzowym.Podatnik uważa, iż złożenie wymaganego oświadczenia o przeznaczeniu wyrobu do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych jest jedynym warunkiem zwolnienia od akcyzy przedmiotowego wyrobu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego w Krośnie wyjaśnia:

Wyrób określony przez stronę jako benzyna I komponent nieługowanej i zaklasyfikowany do grupowania PKWiU 24.14.11-20.29 (kod CN 29 01 10 00) mieści się w grupie towarów o nazwie: węglowodory acykliczne oznaczone symbolem PKWiU 24.14.11 oraz kodem CN 2901 i jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym (poz.5 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym- Dz.U.nr 29, poz.257 z późn.zm.)Należy zaznaczyć, że tut. organ podatkowy nie weryfikował prawidłowości podanej przez Spółkę klasyfikacji wyrobów akcyzowych, gdyż zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do producenta względnie usługodawcy.

Zgodnie z § 14 ust.1 pkt.1 -zwalnia się od akcyzy węglowodory acykliczne oznaczone symbolem PKWiU 24.14.11 oraz kodem CN 2901 w przypadku, gdy są zużywane do innych celów niż napędowe lub opałowe lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.Zwolnienie, o którym mowa wyżej ma zastosowanie pod warunkiem, że:

  1. importer przy dokonaniu zgłoszenia celnego, dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub sprzedawca złoży oświadczenie, że wyroby te nie będą przeznaczone do celów napędowych lub opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych;
  2. nabywca złoży oświadczenie, że nabywane wyroby akcyzowe, nie będą przeznaczone do celów napędowych lub opałowych lub do produkcji paliw silnikowych lub olejów opałowych.

Zgodnie z §14 ust.4a, dodanym rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 sierpnia 2004r. (Dz.U. nr 181, poz.1875) zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, warunki określone wyżej nie mają zastosowania do sprzedaży węglowodorów acyklicznych oznaczonych symbolem PKWiU 24.14.11 oraz kodem CN 2901 w opakowaniach jednostkowych.

    Oświadczenia, o których mowa powyżej, powinny zawierać co najmniej:
  1. nazwę oraz adres podmiotu składającego oświadczenie oraz jego NIP;
  2. ilość zakupionego na terytorium kraju, w innym państwie członkowskim lub w państwie trzecim wyrobu akcyzowego oraz jego symbol PKWiU lub kod CN;
  3. cel, na który zostanie przeznaczony wyrób zakupiony w kraju, nabyty w innym państwie członkowskim lub pochodzący z importu;
  4. datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.

W przypadku sprzedaży, zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, węglowodorów acyklicznych oznaczonych symbolem PKWiU 24.14.11 oraz kodem CN 2901, oświadczenie może być złożone na fakturze lub w zamówieniu, jeżeli dokument ten ściśle określa ilość zamawianego wyrobu, zawiera datę i numer, a podmiot prowadzi ewidencję zamówień. Jeżeli oświadczenie jest składane odrębnie, powinno być dołączone do kopii faktury, a w przypadku oświadczenia złożonego w zamówieniu - na fakturze powinien być wpisany numer i data zamówienia.Zwolnienia powyższego nie stosuje się do podlegających opodatkowaniu ubytków lub niedoborów wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powstałych w czasie produkcji, magazynowania, przerobu, zużycia lub przewozu, o których mowa w art. 5 ustawy o podatku akcyzowym.Jak z powyższego wynika- § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego nie nakłada obowiązku, aby nabycie przedmiotowych wyrobów akcyzowych (węglowodorów acyklicznych) następowało z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.Ponieważ przemieszczanie ww. wyrobów akcyzowych zharmonizowanych nie następuje w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, nie odbywa się ono na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Strona wywodzi w swoim wniosku, że skoro rozporządzenie w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania nie określa zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy dla sprzedaży węglowodorów acyklicznych o PKWiU 24.14.11-20.29 i CN 29 01 10 00, to świadczy to o tym, że podatnik dokonujący sprzedaży przedmiotowych wyrobów nie jest zobowiązany do zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. Naczelnik tut. Urzędu nie może zgodzić się z tym twierdzeniem, gdyż powołane wyżej rozporządzenie określa inne, niż określone w ustawie o podatku akcyzowym, przypadki zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Zgodnie z art.28 ust.1 pkt.2, który ma zastosowanie w przedmiotowej sprawie, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje w przypadku wyprowadzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy; obowiązek podatkowy powstaje w dniu wyprowadzenia tych wyrobów poza teren składu podatkowego.Ponieważ w warunkach, jakie muszą spełnić podmioty korzystające ze zwolnienia od podatku akcyzowego określonego w § 14 rozporządzenia w sprawie zwolnień, o którym mowa wyżej, nie wymieniono warunku nabywania wyrobu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, należy uznać iż nie ma zastosowania również przepis art.27 ust.3 ustawy o podatku akcyzowym.

Podsumowując, zwolnienie od akcyzy określone w § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, ma zastosowanie po spełnieniu enumeratywnie wymienionych tam warunków.

Opisując stan faktyczny, Spółka informuje również, iż do wysyłanych ww. zwolnionych od akcyzy wyrobów akcyzowych nie jest załączany dokument przewozowy, argumentując ten fakt stwierdzeniem, iż brak obowiązku stosowania procedury zawieszenia poboru przy sprzedaży tych wyrobów skutkuje niewystawianiem dokumentu przewozu.Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska podatnika w tej kwestii. Zgodnie bowiem z §4 ust.1 pkt.7 lit.k) rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego( Dz.U. nr 65, poz.598)- szczególnym nadzorem podatkowym są objęte, węglowodory acykliczne nasycone, oznaczone symbolem PKWiU 24.14.11-20 oraz kodem CN 2901 10, które są zwolnione z podatku akcyzowego. Podmiot winien zgłosić, komórce stałego nadzoru na dzień przed zamierzoną odprawą, zamiar odprawienia przesyłki wyrobów zwolnionych z podatku akcyzowego. Odprawa przesyłki, o której mowa wyżej, odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Powinien być również sporządzony dokument przewozu (§60 w związku z §62 ww.rozporządzenia w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego).

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b§5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj