Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jastrzębiu Zdroju
IPD/415/14/2005
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IPD/415/14/2005
Data
2005.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Jastrzębiu Zdroju


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
okulary
soczewka korekcyjna
wydatki osobiste


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki związane z zakupem soczewek kontaktowych oraz okularów, niezbędnych do wykonywania działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego

stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 22.03.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem soczewek kontaktowych oraz okularów, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął Pani wniosek z dnia 12.03.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został uzupełniony pismem z dnia 05.05.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jedn. tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Specjalistyczną Poradnie Ginekologiczno-Położniczą … – praktykę lekarską. Zdaniem Pani poniesione wydatki na zakup okularów oraz soczewek kontaktowych stanowią koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ praca Pani polega nie tylko na kontakcie z pacjentem, na prawidłowo wydanej diagnozie dotyczącej choroby, ale również na obsłudze komputera i dokształcaniu się. W związku z posiadaną wadą wzroku, uważa Pani, iż nie mogłaby Pani prawidłowo wykonywać prowadzonej działalności gospodarczej bez ponoszenia wysokich kosztów na zakup soczewek czy też okularów.

Zgodnie z ogólną definicja kosztów uzyskania przychodów zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów

z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,

z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

W myśl tego przepisu podatnik może odliczyć od przychodów z poszczególnego źródła koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, że koszty te zostały poniesione

„ w celu osiągnięcia przychodów”, to znaczy, że pomiędzy wydatkami, które mają być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z danego źródła przychodów a przychodami

z tego źródła, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, ze poniesienie tych wydatków ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie tych przychodów.

Jak z powyższego wynika, koszty uzyskania przychodów związane są z celem ich poniesienia, jakim jest osiągnięcie przychodów. Cel ten musi być widoczny, a poniesione wydatki powinny go bezpośrednio realizować lub co najmniej go zakładać jako realny.

Zatem, aby podatnik mógł dany wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, to powinien wykazać bezpośredni związek tego wydatku nie tylko z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą, ale ponadto, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Soczewki kontaktowe oraz okulary korygujące wzrok mają na celu ochronę zdrowia. Wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym. Bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów oraz soczewek kontaktowych nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług medycznych. Nie jest czynnikiem zapewniającym relatywnie zwiększenie przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Pani zawarte w przedmiotowym wniosku, na dzień wydania niniejszego postanowienia tutejszy organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe

i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie

do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj