Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-46-23/05/PK
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-46-23/05/PK
Data
2005.03.03



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
opłata za użytkowanie wieczyste
wartość początkowa
zwiększenie


Pytanie podatnika
Czy opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu powinna być odniesiona w bieżące koszty podatkowe, czy też zwiększać wartość inwestycji ?


Postanowienie


W związku z wnioskiem Spółki z dnia 10.02.2005 r. (data wpływu do tutejszego urzędu 14.02.2005 r.) – w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie na podstawie art.14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

postanawia

- uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


Uzasadnienie


XXX Sp. z o.o. jest firmą inwestycyjną powołaną do realizowania inwestycji polegającej na budowie apartamentowca. Spółka posiada projekt budynku i obecnie oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę. W 2004 r. Spółka nie uzyskała żadnych przychodów. W 2004 r. Spółka poniosła opłatę z tytułu wieczystego użytkowania gruntu i będzie ją ponosić w kolejnych latach.

W związku z tym Spółka pyta:

Czy opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu powinna być odniesiona w bieżące koszty podatkowe, czy też zwiększać wartość inwestycji ...

Zdaniem Spółki opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym budowany jest apartamentowiec, powinna zwiększyć wartość inwestycji.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.

Wobec czego opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy stanowią koszt uzyskania przychodów.

Natomiast jeżeli wydatki z tego tytułu są poniesione w trakcie realizacji budowy, to zwiększają wartość rozpoczętej budowy. Grunt na którym realizowana jest inwestycja będzie bowiem trwale związany z wybudowanym budynkiem.

Jako koszty pośrednie tej budowy mają wpływ na zwiększenie wartości obiektów powstałych w jej wyniku zgodnie z art. 16 g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i po zakończeniu całości budowy zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne od wartości obiektu.

W przypadku kosztów poniesionych w postaci bieżących opłat za użytkowanie wieczyste po zakończeniu okresu budowy i oddaniu do eksploatacji zalicza się je już bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznego poniesienia.


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznaje jak na wstępie, iż opłata za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym budowany jest apatramentowiec uiszczana w kolejnych latach budowy, powinna zwiększyć wartość początkową inwestycji.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14 b § 1 – 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj