Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
OP.005/34/2004
z 28 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OP.005/34/2004
Data
2004.06.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
opłata eksploatacyjna
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż zwolniona


Pytanie podatnika
Czy opłaty eksploatacyjne są czynnościami zwolnionymi od podatku VAT oraz czy należy je wykazywać w deklaracji VAT?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w odpowiedzi na pismo znak: L. dz. 362/05/200 z dnia 25.05.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności z tytułu czynnościwykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177).

Jednocześnie w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Jak wynika z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ww. ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w przypadku tym chodzi o pokrycie wydatków za czynności, które na rzecz ww. osób realizuje spółdzielnia, pobierając na podstawie statutu opłaty tzw. „czynszowe", wymagane od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali oraz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni, m.in. za:
- eksploatacje i utrzymanie ich lokali,
- eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, lub nieruchomości wspólnych,
- zobowiązania spółdzielni z innych tytułów,
- fundusz remontowy.

Mając powyższe zapisy na uwadze, Spółdzielnia Mieszkaniowa „...", wszystkie czynności „eksploatacyjne" (opłaty czynszowe) wykonywane na rzecz członków spółdzielni ma obowiązek zaewidencjonowania i zadeklarowania jako sprzedaż zwolnioną od podatku, w rozliczeniu (deklaracji VAT-7) za miesiąc otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności czynszu. Uwzględnić przy tym należy, że podatek naliczony związany z powyższymi czynnościami zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega odliczeniu.

Jednocześnie nadmienić należy, iż zgodnie z art. 163 ust. 1 ww. ustawy , jeżeli w 2003 r. podatnik osiągnął obrótprzekraczający kwotę 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisamiustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwotypodatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych odmaja do grudnia 2004 r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3-8, wyliczoną napodstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakresprawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z ustawy.
Zatem, jeżeli Spółdzielnia na podstawie zapisów art. art. 90, 163 ww. ustawy ustaliła proporcje w wysokości 6%, należy ją stosować w okresie od maja do grudnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj