Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kętrzynie
US.III/415-26/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/415-26/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kętrzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochód z najmu
gospodarstwo rolne
podatek dochodowy od osób fizycznych
pokoje na wynajem
rolnicy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
W leśniczówce z własnej inicjatywy wykonałem dwa pokoje, które w okresie letnim wynajmuję turystom. Czy dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kętrzynie na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu nadanym art. 27 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808), postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy zawarte w piśmie z 17.02.2005 r. (data wpływu: 25.02.2005 r.) uzupełnionym 18.03.2005 r., jako nieprawidłowe.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, iż jest Pan leśniczym i mieszka na wsi. Od Nadleśnictwa dzierżawi Pan 3,72 ha łąk i pastwisk, na których hodowane są cielaki. Za grunty te płaci Pan podatek rolny do gminy i opłatę dzierżawną do Nadleśnictwa. Na poddaszu zajmowanej leśniczówki (osady Nadleśnictwa) własnym kosztem wykonał Pan dwa pokoje, które w okresie letnim wynajmuje turystom.
Do tej pory miał Pan zarejestrowaną działalność gospodarczą i na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów rozliczany był podatek dochodowy od osób fizycznych.

Wątpliwości Pana dotyczą kwestii możliwości zastosowania zwolnienia dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu wyżej wymienionych pokoi z podatku dochodowego.

Uważa Pan, że nie powinien płacić podatku dochodowego z tytułu wynajmu przedmiotowych pokoi gościnnych.

Tutejszy organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Zwolnienie określone w tym przepisie uzależnione jest od spełnienia łącznie kilku warunków:

  • najem musi dotyczyć pokoi gościnnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych,
  • budynki, w których pokoje przeznaczone na wynajem, położone są na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym,
  • przedmiotem usług musi być najem pokoi osobom przebywającym na wypoczynku,
  • liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Ponadto wyżej wymieniony przepis stanowi, iż jeżeli spełnione są powyższe warunki również dochody uzyskane z tytułu wyżywienia osób przebywających na wypoczynku, którym wynajęto pokoje, nie podlega opodatkowaniu.

Gospodarstwem rolnym, na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest gospodarstwo w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (j. t. Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), gospodarstwem rolnym jest obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolniczą, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nie posiadającej osobowości prawnej.

Zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym wiąże się określone władztwo cudzą rzeczą (posiadanie zależne).

Zajmowana przez Pana leśniczówka jest przydzielonym przez Nadleśnictwo mieszkaniem służbowym a nie składnikiem gospodarstwa rolnego. Fakt posiadania przez Pana gospodarstwa rolnego, nie przesądza o możliwości zastosowania zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatek rolny płaci Pan jedynie za grunty dzierżawione od Nadleśnictwa. Zwolnienie to nie przysługuje, gdy dom mieszkalny nie jest elementem gospodarstwa rolnego a sytuacja taka zachodzi w przedstawionym przez Pana stanie faktycznym.

W związku z powyższym do uzyskiwanych przez Pana dochodów z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, nie ma zastosowanie zwolnienie z podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 43 wyżej wymienionej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj