Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/VP/443-35/05/BO
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/VP/443-35/05/BO
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
biegły
działalność gospodarcza
podatek od towarów i usług
usługi doradcze
usługi wyceny


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i wyceny nieruchomości, rzeczoznawstwa majątkowego, planowania i projektowania przestrzennego. Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako biegły sądowy wykonuję także na zlecenie sądów i prokuratur ekspertyzy, opinie i interpretacje w zakresie szacowania nieruchomości. W mojej ocenie przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.02.2005r. (data wpływu 22.02.2005r.) uzupełnionego 11.03.2005r. (data wpływu 15.03.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


- stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 14.02.2005r. (data wpływu 22.02.2005r.) uzupełnionym 11.03.2005r. (data wpływu 15.03.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i wyceny nieruchomości, rzeczoznawstwa majątkowego, planowania i projektowania przestrzennego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako biegły sądowy wykonuje także na zlecenie sądów i prokuratur ekspertyzy, opinie i interpretacje w zakresie szacowania nieruchomości. W ocenie podatniczki przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego należy traktować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Oznacza to, że tylko łączne spełnienie wszystkich trzech warunków, tj. w zakresie wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zalecającego wykonanie tych czynności wyłącza te czynności z definicji działalności gospodarczej i tym samym z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W myśl art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się za przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.

Czynności wykonywane przez biegłego sądowego na zlecenie sądu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie jest tu spełniony warunek odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę.Biegły sądowy powołany jest na mocy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 czerwca 1987r. w sprawie biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych (Dz. U. Nr 18. poz. 112 ze zm) do wykonywania ekspertyz i wydawania opinii z danej dziedziny na polecenie sądów i innych organów wymiaru sprawiedliwości. Tytuł ten jest gwarancją szczególnych kwalifikacji fachowych i dorobku zawodowego, gdyż osoby powołane do pełnienia funkcji biegłego sądowego muszą wykazać się posiadaniem głębokiej wiedzy zawodowej w sposób szczegółowo opisany w rozporządzeniu o biegłych sądowych i tłumaczach przysięgłych.W przypadku biegłego sądowego trudno jest uznać, że odpowiedzialność za wykonane przez niego czynności spoczywa na zlecającym (tj. sądzie). Opinia biegłego może ewentualnie rzutować na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd, ale sąd nie jest związany treścią opinii. Biegły sądowy jest zatem niezależny i bezstronny w wydawanych przez siebie opiniach i ponosi za nie wyłączną odpowiedzialność. Dlatego czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj