Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WV/443/18/2005/HZ
z 22 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WV/443/18/2005/HZ
Data
2005.04.22



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
montaż
remonty
rusztowanie
statek morski
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy świadczone przez Spółkę usługi polegające na montażu i demontażu rusztowań w związku z remontem statku wymienionego w klasie PKWiU pod symbolem ex 35.11 podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dn. 24.01.2005 r. (data wpływu do tut. urzędu), uzupełnionego pismami w dniach 27.01.2005 i 16.02.2005r , żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 83 ust. l pkt 14 i 15 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.).Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

PODANY WE WNIOSKU STAN FAKTYCZNY JEST NASTĘPUJĄCY:Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na obrocie rusztowaniami, jak również świadczeniu usług w zakresie montażu i demontażu rusztowań.W chwili obecnej spółka świadczy usługę montażu i demontażu rusztowań w związku z remontem statku wymienionego w klasie PKWiU pod symbolem ex 35.11, zwanego dalej statkiem.Remont statku pełnomorskiego przeprowadzony jest przez stocznie remontową, zaś Wnioskodawca świadczy na jej rzecz usługi w zakresie montażu i demontażu rusztowań.Pytanie spółki dotyczy następujących kwestii:Czy świadczone przez Spółkę usługi polegające na montażu i demontażu rusztowań w związku z remontem statku wymienionego w klasie PKWiU pod symbolem ex 35.11 podlegaj ą opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%?

STANOWISKO WNIOSKODAWCY CO DO OCENY TEGO STANU FAKTYCZNEGO:Przepis artykułu 83 ustawy o podatków od towarów i usług (Dz. U. Z 2004 r., Nr 54, poz.535), zwanej dalej „Ustawą o podatku VAT", zawiera katalog usług, których świadczenie podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%.W pkt.14 powyższego artykułu określono, iż świadczenie usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi, opodatkowane jest stawką podatku VAT w wysokości 0%.Zdaniem Spółki z uwagi na to, że świadczona przez Spółkę usługa dotyczy statku wymienionego w klasie PKWiU ex 35.11, który to statek należy do armatora morskiego, a także nie jest w żadnej mierze wykorzystywana na cele osobiste załogi. Uznać należy, iż usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0%.Ponadto Spółka dodaje, iż w art. 83 ust. l pkt 15 ustawy VAT wymieniony został kolejny przypadek uprawniający Wnioskodawcę do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.Zgodnie bowiem z powyższym przepisem, opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0% podlega świadczenie usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych.Z uwagi zaś na fakt, iż wyżej wymienione przesłanki są spełnione, gdyż świadczona przez Spółkę usługa związana jest z pracami remontowymi dotyczącymi statku wymienionego w klasie PKWiU ex 35.11, uznać należy , iż w oparciu również o powyższy przepis przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki %.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY W PRZEDSTAWIONYM STANIE FAKTYCZNYM I PRAWNYM: Stosownie do art. 83 ust. l pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn.) stawkę podatku VAT w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU 35.11 oraz ich części składowych.W związku z brakiem definicji ustawowej pojęć „remontu", „przebudowy", „konserwacji" w przepisach cytowanej ustawy należy odwołać się do powszechnie przyjętego rozumienia tych słów. Według Słownika języka polskiego PWN remont to przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego, naprawa, odnowienie czegoś; przebudowa - zmiana istniejącego stanu czegoś na inny, ulepszenie, poprawienie czegoś; natomiast przez konserwację należy rozumieć utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługę montażu i demontażu rusztowań na rzecz stoczni remontowej, która dokonuje montażu statku pełnomorskiego.

Usługi wykonywane przez Spółkę nie mieszczą się w zakresie pojęciowym remontu, przebudowy, konserwacji, w związku z czym wyżej cytowany przepis nie będzie miał w przedmiotowej sprawie zastosowania.Również świadczonych przez Spółkę usług w zakresie montażu i demontażu rusztowań nie można zaliczyć do usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 3 5.11 należących do armatorów morskich, ani do pozostałych usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, o których mowa w pkt 14 i 17 ust. l art. 83 w/w ustawy, bowiem służą one potrzebom stoczni remontowej, która dokonuje remontu statku pełnomorskiego.W związku z powyższym, Spółka nie ma prawa do skorzystania z preferencji podatkowej, a świadczone przez Spółkę usługi podlegają opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. l wyżej cyt. ustawy.

POUCZENIE Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organypodatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni liczącod daty jej doręczenia (art. 236 § 2 pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r-Ordynacjapodatkowa)Stosownie do art. l ust. l pkt l lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r o opłacie skarbowej(Dz. U. Nr 86, póz. 960 z późniejszymi zmianami) zażalenie podlega opłacie skarbowej wkwocie 5 zł oraz 50gr od załącznika od odwołania uiszczonej w formie naklejenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj