Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
I-415/10/05
z 28 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/10/05
Data
2005.04.28



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
kredyt podatkowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Jaki rodzaj formularza zeznania podatkowego powinien złożyć podatnik za rok 2004, który skorzystał z kredytu podatkowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 44 ust. 7a - 7 i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.03.2005 r., (data wpływu 06.04.2005r.) i uzupełnionym w dniu 15.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, biorąc pod uwag stan faktyczny oraz prawny p o s t a n a w i a uznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Stan faktyczny sprawy:


Podatnika dnia 27.01.2004 r. złożył w tut. Urzędzie Skarbowym oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania w roku 2004 do tzw. kredytu podatkowego.
W dniu 23.02.2005 r. podatnik złożył zeznanie podatkowe za rok 2004 na druku PIT-36L. Wezwano podatnika do złożenia zeznania na prowidłwym druku tj. PIT-36 z załącznikiem PIT/Z.
Dnia 01.04.2005 r.wpłynęło zapytanie podatnika.

Pytanie podatnika:


Jakie zeznanie podatkowe ma złożyć za 2004 rok.

Stanowisko podatnika:


Zdaniem podatnika złożone zeznanie PIT-36L jest zeznaniem prawidłowym i za rok 2004 może korzystać z opodatkowania podatkiem liniowym.

Odpowiedź:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny informuje, że instytucja kredytu podatkowego - uregulowana w przepisach art. 44 ust. 7a - 7 i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (z.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.)- polega na zwolnieniu podatników z obowiązku uiszczania w danym roku podatkoiwym zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy i składania miesięcznych deklaracji podatkowych oraz odroczeniu w czasie obowiązku zapłaty podatku wynikajacego z zeznania podatkowego za ten rok.Zwolnienie to - jak wynika z treści art. 44 ust. 7a i 7b ustawy - adresowane jest do podatników , którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, tj tych podatników, którzy w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tego podatnika, o ile między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.


    Aby korzystać z tego zwolnienia podatnicy ci muszą jednak - zgodnie z postanowieniami art. 44 ust. 7c w/w ustawy - spełnić łącznie następujące warunki:
  1. w okresie poprzedzającym rok korzystania z tego zwolnienia osiągneli przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej średniomiesięcznie w wysokości stanowiącej równowartość w złotych kwoty co najmniej 1.000 euro,przeliczonej według średniego kursu euro, ogłoszonego przez Narodowy Pank Polski , z ostatniego dnia roku rozpoczęcia tej działalności,
  2. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej do 1 stycznia roku podatkowego, w którym rozpoczynają korzystanie ze zwolnienia, byli małym przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, a w okresie korzystania ze zwolnienia zatrudniali, na podstawie umowy o pracę, w każdym miesiącu co najmniej 5 osób w przeliczeniu na pełne etaty,
  3. w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie wykorzystują środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także innych składników majątku, októrych mowa w art. 24 ust. 3 - o znacznej wartości - udostępnianych im nieodpłatnie przez osoby zaliczane do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, wykorzystywanych uprzednio w działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby i stanowiących ich własność,
  4. złożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o korzystaniu z tego zwolnienia; oświadczenie składa się w formie pisemnej do 31 stycznia roku podatkowego, w którym podatnik będzie korzystał z tego zwolnienia,
  5. w roku korzystania ze zwolnienia są opodatkowani na zasadach określonych w art. 27 ust. 1 (pkt. 5 w brzmieniu jak wyżej wprowadziła ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw - Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956).


Istotą kredytu podatkowego jest zwolnienie podatników uzyskujących dochody na podatek dochodowy z pozarolniczej działalności gospodarczej od obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy, składania deklaracji miesięcznych. Podatnicy nie płacą również podatku dochodowego należnego od dochodów z działalności w roku, w którym korzystają ze zwolnienia. Podatek ten spłacany jest w pięciu następujących - po roku zwolnienia - latach podatkowych w ratach po 20% należnego podatku.Powyższe rozwiązania prawne wymagają jednak specjalnej konstrukcji zeznań rocznych dla podatników korzystających ze zwolnienia. Jak stanowi przepis art. 44 ust. 7e updof podatnicy korzystający ze zwolnienia, o którym mowa, wykazują w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu składanym za rok podatkowy, w którym korzystali z tego zwolnienia, dochód osiągnięty z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł.Natomiast w latach następnych podatnicy korzystający wcześniej z kredytu podatkowego w latach następnych spłacają podatek w ratach po 20% podatku należnego za rok, w którym korzystano ze zwolnienia. Zgodnie bowiem z przepisem art.44 ust. 7f updof dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 7e łączy się z dochodem z tego źródła, wykazanym w zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu składanych za pięć kolejnych lat następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik korzystał ze zwolnienia - w wysokości 20% tego dochodu w każdym z tych lat.

Przepis ten stosuje się odpowiednio również do podatników, którzy w latach następnych po roku korzystania ze zwolnienia wybrali sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c updof (w/g stawki 19%).

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa podatkowego , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu nie podzielił stanowiska podatnika zawartego we wniosku o interpretację uznając, iż aby korzystać z kredytu podatkowego- za rok 2004 obowiązany jest Pan złożyć zeznanie podatkowe PIT-36 z załącznikiem PIT/Z. Potwierdza to również kontstrukcja zeznania podatkowego za rok 2004.

Niniejszej interpretacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, oznacza to, że w przypadku zmiany po jej udzieleniu przepisów prawa w omawianym zakresie, a także okoliczności stanu faktycznego - informacja ta nie będzie miała zastosowania. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj