Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/19/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/19/05
Data
2005.05.10



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy mogę odliczyć od podatku za rok 2004 wydatki na zakup kostki brukowej i obrzeży, które użyłem do wykonania opaski odwadniającej wokół mieszkalnego domku. Poprzednia opaska wykonana z zaprawy cementowej na skutek długoletniego użytkowania uległa zniszczeniu.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 29.03.2005 roku (uzupełnionego w dniu 25.04.2005 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do wydatków na remont budynku mieszkalnego zakupu kostki brukowej i obrzeży na wykonanie opaski odwadniającej wokół domu postanawiam:
- podzielić Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 29.03.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia w ramach ulgi remontowej wydatków na wykonanie opaski wokół budynku wykonanej z kostki brukowej i obrzeży informuję, że na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1956) w latach 2004-2005 przysługuje ulga mieszkaniowa o której mowa w art. 27a ust. 1, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.). Podlega zatem odliczeniu od podatku ulga z tytułu ponoszenia przez podatnika wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.W myśl przepisów prawa budowlanego (art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – prawo budowlane (Dz. U. z 2003 roku nr 207 poz. 2016 za zm.) remont to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. W znaczeniu powszechnie stosowanym remontem jest wykonanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu mieszkalnego (np. dotychczasowych instalacji lub tylko określonych elementów tych instalacji), za modernizację natomiast uważa się trwałe ulepszenie, unowocześnienie istniejącego budynku lub lokalu mieszkalnego, wyrażające się w poprawie standardu użytkowego bądź technicznego.

Mając na uwadze w szczególności konieczność zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych podatnika, stosownie do delegacji ustawowej zawartej w art. 27 a ust. 17 updof, wydane zostało Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156 poz. 788). W myśl par. 1 wskazanego rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń, zakup usług w związku z robotami określonymi w załącznikach W wykazie robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (załącznik nr 1 do powołanego rozporządzenia) zawiera się remont i modernizacja fundamentów lub ich zabezpieczenie, izolacje przeciwwodne, przeciwwilgociowe, cieplne, osuszanie fundamentów. Zakupiona przez Pana kostka brukowa i obrzeża ułożona wokół budynku spełnia taką funkcję.
Z tych też względów wydatki na zakup i ułożenie kostki brukowej i obrzeży betonowych mieści się w pojęciu wydatków na zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwwodne budynku mieszkalnego i jest podstawą do skorzystania z ulgi w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych.
W związku z tym postanawiam jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj