Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/120/04
z 22 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/120/04
Data
2004.09.22



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
obrót papierami wartościowymi
papier wartościowy


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z dopuszczeniem akcji Spółki do publicznego obrotu na giełdzie papierów wartościowych (bez emisji dodatkowych akcji) stanowią koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego dziatając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo znak; FP/1860/2004 z dnia 17 sierpnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu - 20 sierpnia 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych informuje:

Przedmiotem zapytania podatnika jest ustalenie czy wydatki związane z dopuszczeniem akcji Spółki do publicznego obrotu na giełdzie papierów wartościowych (bez emisji dodatkowych akcji) stanowią koszt uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.).

Stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej ustawy kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Mowa tu o kosztach uzyskania przychodów zarówno bezpośrednio jak i pośrednio związanych z uzyskanym przychodem oraz o kosztach dotyczących całokształtu działalności podatnika czyli związanych z funkcjonowaniem firmy. Wyjątek stanowią koszty wyraźnie wskazane w tej ustawie jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1). Przepisy wskazują, że do kosztów uzyskania przychodów podatnicy mogą zaliczyć wydatki pozostające w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, tj. wydatki dzięki którym osiągnęli lub mogli osiągnąć przychód, a więc wydatki uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty związane z wprowadzeniem papierów wartościowych do publicznego obrotu należy uznać jako przykład kosztów, które mają pośredni związek pomiędzy wydatkiem a osiągniętym przychodem i w związku z powyższym, stosownie do art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, stanowią koszt uzyskania przychodu Z uwagi na brak bezpośredniego wpływu tego typu kosztów na przychody, zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów winno nastąpić w dacie ich faktycznego poniesienia. Należy jednak zaznaczyć, że aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością oraz to, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj