Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
USPPIII/440/P-I/54/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPPIII/440/P-I/54/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
mienie
mienie zabużańskie
podstawa opodatkowania
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy opodatkowana jest podatkiem VAT sprzedaż nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz osób, które pozostawiły mienie poza obecnymi granicami państwa polskiego, traktując tą czynność jako związaną z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami wykonywaną w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność na podstawie umowy cywilnoprawnej?


W dniu 11.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy w przypadku sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa na rzecz osób, które pozostawiły mienie poza obecnymi granicami państwa polskiego traktując tą czynność jako związaną z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami wykonywaną w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność na podstawie umowy cywilnoprawnej powinien odprowadzić podatek VAT w formie gotówkowej, pomimo niemożliwości rzeczywistego otrzymania go od nabywcy nieruchomości.

Zdaniem podatnika w powyższej sprawie organ dokonujący sprzedaży wykonujący zadania w zakresie administracji rządowej nie powinien odprowadzać podatku od towarów i usług w formie gotówkowej ( zdaniem podatnika przez formę gotówkową należy rozumieć przekazanie na konto US kwoty należnego podatku).

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W ramach pojęcia odpłatnej dostawy towarów, podlegającej opodatkowaniu VAT, mieści się niewątpliwie sprzedaż we wszelkich jej odmianach określonych w Kodeksie cywilnym, jak i poza nim.

Nie zawsze jednak wynagrodzenie ma formę pieniężną lecz jest określone w naturze.

Aby jednak takie należności określone w naturze mogły zostać uznane za wynagrodzenie, musi istnieć możliwość ich określenia w pieniądzu.

Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczeniu na poczet sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa wartości nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego (Dz. U. Nr 6, poz. 39) jednoznacznie ustala zasady zaliczania na poczet ceny sprzedaży wartości nieruchomości, a więc mamy tu do czynienia z odpłatną dostawą towarów.

Jednocześnie w powyższej sprawie nie ma zastosowania przepis § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finanasów w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stanowiący o zwolnieniu od podatku czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywanych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, gdyż ww. dostawa jak potwierdza podatnik jest czynnością wykonaną na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Wobec powyższego podatnik winien odprowadzić podatek VAT od całej dokonanej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj