Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-42/14a/05/KC
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-42/14a/05/KC
Data
2005.03.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
proporcja
skład celny
wskaźnik


Pytanie podatnika
Czy przy wyliczaniu proporcji zgodnie z art. 90 ustawy sprzedaż ze składu celnego należy traktować jako czynność, w związku z którą nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego /tj. jak sprzedaż zwolnioną/?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:- Uznaje przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 15.02.2005r. jako nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.02.2005r. wpłynęło do tutejszego organu podatkowego zapytanie Strony z prośbą o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. w zakresie ustalenia proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 cytowanej ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi taki prawo nie przysługuje podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej /art. 90 ust. 4/.

Do obrotu nie wlicza się:- obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby działalności gospodarczej tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,- obrotu uzyskanego z transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku Nr 4 do ustawy w poz. 3 tj. usługi pośrednictwa finansowego, w zakresie w jakim czynności te są wykonywane sporadycznie.Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji /dotacji/ innych niż określone w art. 29 ust. 1

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż podatnik dokonuje sprzedaży ze składu celnego bezpośrednio na rzecz podmiotów spoza Unii Europejskiej. Wywóz następuje bez wprowadzenia towaru do obrotu na terytorium kraju. Wywóz towarów objętych procedurą składu celnego poza terytorium Wspólnoty realizowany w wyniku dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy stanowi eksport towarów - podlega opodatkowaniu. Od dnia 1 maja 2004r. wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej terytorium RP stało się częścią obszaru celnego Wspólnoty. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec braku w ustawie o podatku od towarów i usług szczególnych unormowań skład celny położony na terytorium RP traktowany jest jako terytorium kraju.

Składem celnym jest każde miejsce zaakceptowane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. Wobec powyższego sprzedaż towarów na terenie składu celnego podlega opodatkowaniu, jako dokonana na terytorium kraju.

Reasumując skoro czynność sprzedaży ze składu celnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług należy ją uznać jako dającą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z art. 90 ust. 1 przy wyliczeniu proporcji stanowi ona czynność w związku z którą przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj