Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-2/005/2-54/05/WK
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/005/2-54/05/WK
Data
2005.03.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
koszty dotacji


Pytanie podatnika
Czy dotacje z Urzędu Pracy dla rozpoczynających działalność gospodarczą po raz pierwszy podlegają opodatkowaniu?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie przepisów art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 r. zmienia informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bochni pismem z dnia 30.12.2004 r. Nr PD/415-47/04 na zapytanie Pani z dnia 04.11.2004 r. uzupełnione pismem z dnia 02.12.2004 r.

W zakresie będącym przedmiotem zapytania zajęło stanowisko Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 04.02.2005 r. nr PBS/IMD-068-182-2342/04 skierowanym do Ministerstwa Gospodarki i Pracy - Departamentu Funduszy.

Stosownie do jego treści Ministerstwo Finansów poinformowało, co następuje:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera przepisy normujące zwolnienia przedmiotowe odnoszące się do świadczeń otrzymywanych przez osoby bezrobotne.

Na podstawie przepisów zawartych w art. 21 powołanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są:
• zwrot kosztów przejazdu bezrobotnego do miejsca pracy lub miejsca odbywania stażu, szkolenia, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy oraz kosztów zakwaterowania bezrobotnego w miejscu pracy, odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, otrzymane na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) - art. 21 ust. 1 pkt 102 w/wym. ustawy,
• wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych oraz wartość świadczeń rzeczowych z tytułu szkoleń, badań lekarskich oraz ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków otrzymanych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) - art. 21 ust. 1 pkt 118 w/wym. ustawy.

Jak wynika z postanowień art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Uwarunkowania, jakie należy spełniać, aby otrzymać określoną powyżej pomoc finansową reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i woposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy (Dz. U. Nr 196, poz. 2018).

Powołany powyżej akt normatywny w § 5 stanowi, że bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu wniosek o przyznanie środków Funduszu Pracy jednorazowo na jej podjęcie. Wniosek ten powinien określać:
1) kwotę wnioskowanych środków,
2) rodzaj działalności gospodarczej, którą bezrobotny zamierza podjąć,
3) kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania oraz wskazanie działań podjętych na rzecz podjęcia działalności, dotyczących w szczególności niezbędnych pozwoleń oraz odbycia szkoleń,
4) szczegółową specyfikę i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych środków,
5) przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej.
Do wniosku bezrobotny dołącza oświadczenie o:
1) niekorzystaniu dotychczas ze środków Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
2) spełnianiu warunków określonych w rozporządzeniu do otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej może być przez starostę uwzględniony w przypadku spełnienia przez bezrobotnego następujących warunków:
1) w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych,
2) nie otrzymał dotychczas pożyczki z Funduszu Pracy lub innych funduszypublicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
3) spełnia warunki o których mowa w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu EW w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE I 10 z 13.01.2001 r.).

Omawiane świadczenie będzie stanowiło dla podatnika przychód z tzw. innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu, gdyż nie mieści się w dyspozycji powołanych na wstępie przepisów normujących zwolnienia przedmiotowe.

Od przychodów tych starosta nie pobiera zaliczki na podatek. Obowiązek wpłaty zaliczki od w/wym. przychodu nie ciąży także na samym podatniku. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego podmiot dokonujący wypłat omawianych środków wystawia roczną informację PIT-8C, w której wykazuje wartość wypłaconych przychodów. Informacje tę - do końca lutego roku następującego po roku podatkowym - należy przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika (art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Przychody otrzymane z tego tytułu podatnik wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym i od łącznej sumy dochodów uzyskanych w danym roku podatkowem oblicza podatek stosownie do obowiązującej w danym roku stawki podatkowej.

Zatem jeżeli otrzymała Pani w 2004 r. świadczenie pieniężne wypłacone dla osoby bezrobotnej na uruchomienie działalności gospodarczej winna Pani wykazać tę kwotę w składanym zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu jako dochód z innych źródeł i zapłacić od powyższego podatek dochodowy.

Jednakże, jak wynika z informacji zamieszczonej w Rzeczpospolitej z dnia 01.03.2005 r. Minister Finansów zdecydował się na zaniechanie w 2004 r. i 2005 r. poboru podatku dochodowego od środków, jakie otrzymują bezrobotni na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Do dnia dzisiejszego rozporządzenie w tej sprawie nie ukazało się, jeżeli zdąży wejść w życie do końca terminu złożenia zeznania rocznego za 2004 r. - wówczas nie będzie musiała Pani wykazywać otrzymanych kwot, o których mowa w treści niniejszego pisma i płacić z tego tytułu podatku dochodowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie przeprasza za zwłokę w udzieleniu odmiennej interpretacji, która spowodowana została koniecznością konsultacji z radcami prawnymi oraz oczekiwaniem na ukazanie się wspomnianych przepisów prawa dotyczących zaniechania poboru podatku dochodowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj