Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach
IUSIPD3/415/34/2005
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IUSIPD3/415/34/2005
Data
2005.06.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
sprzedaż rzeczy


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu dochody uzyskane ze sprzedaży rzeczy (własnych) dokonanej na aukcji internetowej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko Pani ................. – przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2005 r., który wpłynął w dniu 15.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 19.04.2005 r.. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w piśmie z dnia 25.04.2005r, które wpłynęło dnia 26.04.2005 r.

W wyżej wymienionym wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:„Zwracam się z zapytaniem w kwestii odprowadzania podatku dochodowego związanego z używanymi rzeczami, które mam zamiar sprzedawać na aukcjach internetowych. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że przedmioty (głównie książki, płyty, ubrania itd.) są moją własnością i były przeze mnie użytkowane przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Postawiła Pani pytanie: Czy w takiej sytuacji powinnam płacić podatek dochodowy...Ponadto wyraziła Pani stanowisko, iż „Przedmioty, które sprzedaję na aukcjach internetowych są rzeczami przeze mnie używanymi, będącymi moją własnością ( są mi już niepotrzebne i zbędne). Każda z nich była przeze mnie używana powyżej 6 miesięcy i nie osiągam poprzez tą sprzedaż dochodu. Dlatego tez uważam, że nie powinnam płacić podatku dochodowego.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie innych rzeczy – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okres ten odnosi się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Natomiast, stosownie do treści art. 24 ust. 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że sprzedawane przez Panią rzeczy na aukcjach internetowych były Pani własnością i posiadała Pani te rzeczy dłużej niż pół roku (powyżej 6 miesięcy).

Wobec powyższego dokonywana przez Panią sprzedaż rzeczy po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tych rzeczy nie stanowi źródła przychodów, wymienionego w powołanym wyżej przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy. A zatem przychód z tych sprzedaży nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych pod warunkiem, że sprzedaż nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj