Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PDF/415-13/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF/415-13/05
Data
2005.05.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zwolnienia czasowe


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
podział
podział akcji (split)
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy podział akcji jest nowym nabyciem i sprzedaż w chwili obecnej skutkować będzie obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 16.02.2005r. (wpływ do tut. organu w dniu 22.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych

p o s t a n a w i a

uznać jako prawidłowe stanowisko Pana przedstawione w powyższym wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

W dnia 22 lutego 2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pana o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. nr.14 poz.176 ze zmianami). Z przedstawionego stany faktycznego wynika, że posiada Pan akcje, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r. Akcje te nabył Pan przed 1 stycznia 2004r. a więc zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, dochód uzyskany ze zbycia tych akcji po 31 grudnia 2003r. nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Spółka dokonała podziału akcji (splitu) dzieląc akcje o nominale 1,10 zł. na 5 akcji o nominale 0,22 zł. W związku z czym posiada Pan 5 razy więcej akcji, ale o takiej samej wartości jak przed podziałem. Powstała wątpliwość czy podział akcji jest nowym nabyciem i sprzedaż w chwili obecnej skutkować będzie obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. W Pana ocenie akcje te nie straciły cech „nabycia przed 1 stycznia 2004r.”, gdyż nie zmienił się właściciel i nie zmieniła się ich wartość.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana stanowiska tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:

W myśl art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz.1956) przepisów wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stosuje się do opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004r. Z kolei, z treści art. 52 cytowanej ustawy wynika, że zwolnienie powyższe dotyczy jedynie papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037 i Nr 103, poz. 1099).

Zgodnie z art. 302 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1097 ze zmianami) „Kapitał zakładowy spółki akcyjnej dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej”. Rozumienie akcji jako kwotowego udziału w kapitale zakładowym stanowi jedynie jedno z wielu sposobów ustalenia znaczenia tego pojęcia. Akcja jest w głównej mierze papierem wartościowym stwierdzającym uczestnictwo akcjonariusza w spółce oraz ogół praw w spółce. Akcja stanowi zatem zbiór uprawnień zarówno o charakterze korporacyjnym, jak i majątkowym. Określenie akcji w znaczeniu materialnym jako złożone prawo o charakterze majątkowym można nazwać „prawem wartościowym”. Nabycie akcji możliwe jest zarówno w sposób pierwotny, jak i w sposób wtórny. Prawa wartościowe powstają z chwilą dokonania ich przydziału subskrybentom akcji lub złożenia zgodnego oświadczenia o przystąpieniu do spółki. Prawa wartościowe na okaziciela powstają z chwilą dokonania czynności prawem przewidzianych, które powodują powstanie stosunku prawnego między podmiotem uprawnionym do emisji praw wartościowych a daną osobą. Jeśli chodzi o papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu, które nie mają formy dokumentu, to prawa z tych papierów powstają z chwilą zapisania papierów po raz pierwszy na rachunek papierów wartościowych i przysługują osobie będącej posiadaczem rachunku. Z kolei wtórne nabycie akcji jest możliwe, chociażby ze względu na zapis art. 337 § 1 Kodeksu spółek handlowych „akcje są zbywalne”. Zbycie akcji polega na przeniesieniu własności praw z akcji przez akcjonariusza na rzecz osoby trzeciej, która staje się podmiotem praw inkorporowanych w akcji. Biorąc pod uwagę całokształt przytoczonych wyżej argumentów, wskazać należy, że w analizowanym stanie faktycznym, w związku z dokonanym po 1 stycznia 2004r. podziałem akcji (splitem) nie nastąpiło ani pierwotne, ani wtórne nabycie papierów wartościowych w rozumieniu art.19 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym, że wartość nominalna ogółu akcji przed podziałem i po jego dokonaniu pozostała bez zmian – jednostkowy zakres uprawnień i obowiązków (wyznaczający zakres pojęcia akcji w publicznym obrocie) pozostał także nie zmieniony. Spółka dokonuje splitu w celu płynności sprzedaży akcji i jest to operacja techniczna.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Pana w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez Pana w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń. Zgodnie z art.14b § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, jest wiążącą – do czasu jej zmiany lub uchylenia – dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj