Interpretacja Urzędu Celnego w Kielcach
354000-RPA-911-12/05
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
354000-RPA-911-12/05
Data
2005.05.24



Autor
Urząd Celny w Kielcach


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Paliwa silnikowe, oleje opałowe i gaz --> Stawki opodatkowania paliw silnikowych i olejów opałowych


Słowa kluczowe
olej
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju silnikowego i przekładniowego pochodzenia rzepakowego podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Celnego w Kielcach, działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 roku, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Firmy z dnia 30 marca 2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania nabytego wewnątrzwspólnotowo oleju silnikowego i przekładniowego pochodzenia rzepakowego o nazwie "ELEKTRION", który służy do smarowania maszyn, urządzeń oraz pojazdów i jest wykorzystywany do samochodów osobowych i ciężarowych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika nie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 31 marca 2005 roku. do Urzędu wpłynął wniosek z dnia 30 marca 2005 roku firmy dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie produktu - olej silnikowy i przekładniowy pochodzenia rzepakowego o nazwie "ELEKTRION", o kodzie CN 3403 19 91, który służy do smarowania maszyn, urządzeń oraz pojazdów i jest wykorzystywany do samochodów osobowych i ciężarowych, sprowadzonego z Belgii. Jak wynika z treści wniosku firma w ramach prowadzonej od 2005 roku działalności gospodarczej nabyła od kontrahenta z Belgii ww. olej, a zatem dokonała nabycia wewnątrzwspólnotowego tego wyrobu.

Pytanie podatnika:
Czy przedmiotowy wyrób podlega podatkowi akcyzowemu?
Zdaniem podatnika wyrób ten nie podlega podatkowi akcyzowemu.

Stanowisko organu podatkowego jest następujące:
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zmianami), zwanej dalej "ustawą", zakupiony przez Państwa wyrób o kodzie CN 3403 19 91 jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym (poz. 9 zał. nr 2 do ustawy) i na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 zalicza się do paliw silnikowych i olejów opałowych w rozumieniu ustawy. Zgodnie z art. 65 ust. 1 stawka akcyzy na paliwa silnikowe i oleje opałowe wynosi 2 000 zł od 1 000 litrów gotowego wyrobu, a w przypadku ciężkich olejów opałowych, gazu płynnego i metanu 700 zł od 1 000 kilogramów gotowego wyrobu. Jednakże na podstawie § 2 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zmianami) wyrób ten tj. olej silnikowy i przekładniowy pochodzenia rzepakowego o nazwie "ELEKTRION", służący do smarowania maszyn, urządzeń oraz pojazdów wykorzystywany do samochodów osobowych i ciężarowych o kodzie CN 3403 19 91, jako niewymieniony w poz. 1-23 zał. Nr 2 do rozporządzenia objęty jest stawką zero. Zatem należy stwierdzić, że powyższy wyrób podlega podatkowi akcyzowemu i w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego stawka akcyzy dla tego wyrobu jest obniżona i wynosi zero.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Kielcach w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Zażalenie takie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Do zażalenia należy dołączyć opłatę skarbową w kwocie 5,00zł i po 0,50zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj