Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD I 0090/1/05/IWN
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 0090/1/05/IWN
Data
2005.03.21



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
koszty uzyskania przychodów
podatek od nieruchomości
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Z przedłożonego wniosku wynika, iż Spółka zalicza do wydatków związanych z budową fabryki ogół kosztów ponoszonych na budowę takich jak wartość zużytych materiałów, robót budowlanych, praca sprzętu budowlanego, maszyn, urządzeń, środków transportu, koszty ogrzewania, projektów technicznych, dokumentacji, ekspertyz, opinii, robót instalacyjnych, wynagrodzeń nadzoru inwestycyjnego itp. Do kosztów wytworzenia budowanej fabryki Spółka zalicza ponoszone w okresie realizacji inwestycji koszty przygotowania do produkcji takie jak, koszty naboru pracowników produkcyjnych, koszty delegacji, szkolenia oraz wynagrodzeń i składek ZUS tych pracowników uznając, iż są to koszty pośrednie związane z realizowaną inwestycją. Spółka ponosi również wydatki z tytułu podatku od nieruchomości, które od czasu oddania fabryki do eksploatacji zalicza do wydatków na wytworzenie środka trwałego. Spółka nie zalicza do kosztów wytworzenia fabryki kosztów ogólnego zarządu, odnosząc te wydatki bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem czy ww. wydatki związane z inwestycją (budowa fabryki)zalicza się do wartości początkowej środka trwałego.


Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki o charakterze inwestycyjnym. Tego rodzaju wydatki rozlicza się sukcesywnie, w miarę zużywania się składników majątku, co wynika z treści art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 16h ust. 1 cyt. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych.

Podstawą ustalenia wartości początkowej środka trwałego wytwarzanego samodzielnie przez podatnika, są koszty wytworzenia.

Stosownie do art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zatem w ocenie tutejszego organu podatkowego, do wydatków zwiększających wartość początkową budowanej fabryki należy zaliczyć: wartość zużytych materiałów, maszyn, urządzeń, środków transportu, robót budowlanych, pracy sprzętu budowlanego, kosztów ogrzewania, projektów technicznych, dokumentacji, wynagrodzeń nadzoru inwestycyjnego, a także wydatki związane z przygotowaniem planowanej inwestycji tj. koszty naboru pracowników produkcyjnych, koszty delegacji, szkolenia oraz wynagrodzeń i składek ZUS tych pracowników jak również wydatki ponoszone z tytułu podatku od nieruchomości. Do czasu zakończenia przedsięwzięcia ww. wydatki będą zwiększały wartość początkową nowo powstałego środka trwałego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj