Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-698/12-2/RD
z 4 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-698/12-2/RD
Data
2012.09.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
banki
pośrednictwo
ubezpieczenia
zwolnienie


Istota interpretacji
usługi świadczone przez Spółkę na rzecz ubezpieczycieli na podstawie zawartej umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.



Wniosek ORD-IN 634 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 03.07.2012 r. (data wpływu 11.07.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług świadczonych w zakresie ubezpieczeń grupowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.07.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT usług świadczonych w zakresie ubezpieczeń grupowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług leasingowych. Spółka oferuje klientom (dalej: „korzystający” lub „klienci”) leasing środków trwałych, w tym środków transportu, maszyn i urządzeń oraz nieruchomości.

Spółka zawarła również z ubezpieczycielami jako ubezpieczający umowy ubezpieczenia grupowego typu A, L, O, G, we własnym imieniu, ale na rachunek ubezpieczonych, którymi mogą być korzystający, którzy mają pełną swobodę w przystąpieniu lub nie do tych umów jako ubezpieczeni poprzez złożenie deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia.

W celu należytego wykonania umów ubezpieczenia grupowego na rachunek klientów Spółki, niezbędne jest wykonywanie przez Spółkę, jako ubezpieczającego, na rzecz ubezpieczycieli usług w zakresie współpracy przy realizacji umów ubezpieczenia grupowego. Usługi te są uregulowane w odrębnych umowach o współpracy (dalej „Umowy”). Przedmiotem Umów jest określenie procesów i czynności wykonywanych przez strony, związanych ze współpracą w zakresie zawartych umów ubezpieczenia grupowego, niezbędnych do prawidłowej realizacji umów ubezpieczenia grupowego oraz zasad wynagradzania Spółki za te usługi.

Na podstawie Umów, Spółka świadczy na rzecz ubezpieczycieli usługi związane z wykonywaniem określonych czynności w ramach umów ubezpieczenia grupowego, w których Spółka jest ubezpieczającym, a korzystający (na podstawie umów leasingu zawartych ze Spółką) jest ubezpieczonym, a usługi te są niezbędne do tego, aby korzystający przystąpił do umowy ubezpieczenia grupowego. Bez wykonywania przedmiotowych czynności przez Spółkę, nie dojdzie do przystąpienia korzystającego do umowy ubezpieczenia grupowego.

Jak wyżej wskazano, Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie od ubezpieczycieli za czynności związane z prawidłową realizacją umów ubezpieczenia grupowego, w szczególności za podejmowanie działań zmierzających do składania przez klientów deklaracji przystąpienia do umów ubezpieczenia grupowego. Skutkiem działań Spółki będzie zwiększenie ilości podmiotów objętych ubezpieczeniem grupowym.

Czynności wykonywane przez Spółkę na rzecz ubezpieczycieli mogą w szczególności obejmować następujący zakres:

  • przedstawianie ubezpieczonym wszelkich Informacji i wyjaśnień związanych z dostępnymi pakietami ubezpieczenia, przedstawianie ubezpieczonym informacji o warunkach ubezpieczenia grupowego,
  • ustalenie warunków konkretnego produktu ubezpieczeniowego dla poszczególnych ubezpieczonych, ustalenie z ubezpieczycielem warunków oferty poszczególnego ubezpieczonego, przygotowanie oferty w zakresie warunków ubezpieczenia dla poszczególnego ubezpieczonego,
  • wydawanie ubezpieczonym deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia, pomoc w wypełnianiu deklaracji, sprawdzenie poprawności wypełnienia deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia,
  • przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do ubezpieczenia,
  • przechowywanie danych osobowych uisażonych oraz stosownych oświadczeń niezbędnych do objęcia ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową,
  • pisemne zapewnienie ubezpieczyciela o złożeniu przez ubezpieczonego powyższych oświadczeń oraz niezwłoczne ich przekazanie ubezpieczycielowi,
  • prowadzenie rejestru umożliwiającego uzyskanie określonych informacji o każdym ubezpieczonym, pobieranie i przekazanie na rachunek ubezpieczyciela składki ubezpieczeniowej z góry za poszczególne lub cały okres ubezpieczenia,
  • sporządzanie i przekazywanie ubezpieczycielowi raportów zawierających dane dotyczące ubezpieczonych.

Objęcie ochroną korzystających następuje na zasadach właściwych dla umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek, tj. poprzez złożenie przez korzystającego deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i wskazanie korzystającego ubezpieczycielom jako ubezpieczonego w ramach umowy. Ciężar składki ubezpieczeniowej ostatecznie ponoszony jest przez korzystającego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy usługi świadczone przez Spółkę na rzecz ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczeń grupowych przedstawione w opisie stanu faktycznego podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT jako usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek...
  2. W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy usługi świadczone przez Spółkę, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, jako świadczenie usługi, stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 37, który sam w sobie stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Odnośnie pytania nr 1, usługi świadczone przez Spółkę w zakresie ubezpieczeń grupowych przedstawione w opisie stanu faktycznego są zwolnione z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT jako usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

W zakresie pytania nr 2

Gdyby Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że powyższy przepis nie jest podstawą do zastosowania zwolnienia z VAT dla przedmiotowych usług, zdaniem Spółki, usługi świadczone przez Spółkę w zakresie ubezpieczeń grupowych przedstawione w opisie stanu faktycznego będą zwolnione z podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, jako świadczenie usługi, stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 37, który to element sam w sobie stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, zwolnione z tego podatku są usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, zwolnione są od podatku VAT na gruncie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, w przypadku gdy:

  • Umowy, których stroną będzie Spółka, stanowić będą - na gruncie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny - umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek.
  • Spółka będzie występować w ramach wskazanych umów ubezpieczenia, jako ubezpieczający. Czynności wykonywane przez Spółkę pozostaną w zakresie zawieranych przez nią umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Należy zwrócić uwagę, że powyższy przepis nie określa, kto powinien regulować wynagrodzenie z tytułu świadczonych przez Spółkę usług (tj. czy powinien być to ubezpieczony, tu: korzystający, czy też bezpośrednio ubezpieczyciel), istotny jest tytuł prawny, będący podstawą uzyskiwanego wynagrodzenia.

Przepis posługuje się pojęciem w zakresie zawieranych przez niego umów. Niewątpliwie zwolnieniem objęte są usługi w relacji ubezpieczający-ubezpieczony, w związku z faktem, że dokonując ubezpieczenia na cudzy rachunek, Spółka wykonuje określone świadczenie na rzecz korzystającego - ubezpieczonego. Świadczenie to mieści się w definicji usługi, zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Podobnie, czynności związane z procesem doprowadzenia do złożenia deklaracji przystąpienia do umowy ubezpieczenia grupowego, powinny być uznane za usługi w zakresie zawieranych umów na cudzy rachunek co wynika z faktu, że całość wykonywanych przez Spółkę czynności nakierowana jest de facto na doprowadzenie do złożenia deklaracji przystąpienia, które polegają na przedstawieniu możliwości przystąpienia do takiej umowy, przygotowaniu niezbędnej dokumentacji do złożenia deklaracji przystąpienia, jak i przyjęciu deklaracji przystąpienia od korzystającego.

W konsekwencji czynności wykonywane przez Spółkę, bezpośrednio wpływają na zwiększanie liczby podmiotów będących ubezpieczonymi na podstawie umowy ubezpieczenia grupowego Oznacza to że wymienione czynności można uznać za czynności w zakresie umów zawieranych na cudzy rachunek (tj. umów ubezpieczenia grupowego).

Należy zwrócić uwagę, że z analizowanych przepisów nie wynika czy czynności w zakresie zawieranych umów na cudzy rachunek powinny wynikać bezpośrednio z umowy ubezpieczenia grupowego, czy też mogą wynikać z odrębnej umowy. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 11 maja 2011 r. IPPP2/443-183/11-2/KG, potwierdza, że usługi te mogą wynikać z odrębnej umowy „W celu należytego wykonania umów ubezpieczenia grupowego na rachunek klientów Banku niezbędne jest wykonywanie przez Bank jako ubezpieczającego, na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych usług w zakresie współpracy przy realizacji umów ubezpieczenia grupowego. Usługi te są uregulowane w odrębnych umowach o współpracy (dalej „Umowa”). Przedmiotem Umowy jest określenie procesów i czynności wykonywanych przez strony związanych ze współpracą w zakresie zawartych umów ubezpieczenia grupowego oraz zasad wynagradzania Banku za te usługi. Na podstawie Umowy Bank, jako ubezpieczający w umowach ubezpieczenia grupowego zawartych z towarzystwami ubezpieczeniowymi na rachunek klientów Banku, zobowiązuje się do wykonywania na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych czynności mających na celu prawidłowe wykonanie zawartych umów ubezpieczeń grupowych. Z tytułu wykonywania tych czynności Bank uzyskuje od towarzystw ubezpieczeniowych miesięczne wynagrodzenie, którego wysokość jest ustalana w oparciu o sumę składek ubezpieczeniowych zapłaconych tytułem zawartych umów grupowych ubezpieczeń. Wynagrodzenie stanowi odpowiednia część składek pobranych przez Bank na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, w zależności od rodzaju zawartej umowy grupowego ubezpieczenia. Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot Ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy, zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek.

W indywidualnej Interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 2011.12.07 sygn. ILPP2/443-1295/11-2/Akr, stwierdził, ze Wnioskodawca nie zobowiązuje się sam do zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej swoim klientom a jedynie dopełnia formalności koniecznych do zapewnienia klientom Spółki ubezpieczenia przez podmiot trzeci. Oznacza to, że Zainteresowany jest posiadaczem polisy grupowej dla swoich klientów. Takle świadczenie usług stanowi transakcję ubezpieczeniową w rozumieniu art. 13 (B) (a) VI Dyrektywy, który należy interpretować tak, iż podatnik, niebędący ubezpieczycielem, który, w ramach polisy grupowej, której jest posiadaczem, nabywa dla swoich klientów będących ubezpieczonymi, ochronę ubezpieczeniową od ubezpieczyciela, który przejmuje objęte tą ochroną ryzyka, dokonuje transakcji ubezpieczeniowej w rozumieniu tego przepisu. Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Powyższe czynności należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Spółkę, jako podmiot Ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, ze Wnioskodawca wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek

Reasumując, czynności wykonane przez Spółkę na podstawie zawartej umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust 1 pkt 37 ustawy o VAT jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 15 lipca 2011 r. sygn. IPTPP2/443-38/11-4/BM (przy czym czynności zostały przez wnioskodawcę wprost określone jako czynności administracyjne), jak i Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 29 kwietnia 2011 r. (sygn ILPP1/443-165/11- 2/MS)

Należy zwrócić uwagę, że powyższa interpretacja dotyczyła stanu faktycznego, w którym to ubezpieczyciele ponosili koszt wynagrodzenia usług świadczonych przez firmę leasingową. Jednak tytułem zastosowania zwolnienia był fakt, ze wynagrodzenie dotyczyło usług związanych z zawieraniem umów na cudzy rachunek, gdzie firma leasingowa była ubezpieczonym, a korzystający ubezpieczającym. Reasumując, zdaniem Spółki, usługi świadczone na rzecz ubezpieczycieli w związku z obsługą procesu przystępowania przez korzystających do umów ubezpieczenia zawieranych przez Spółkę na cudzą rzecz, wypełniają warunki zwolnienia z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

W opinii Spółki, brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT, jest wystarczające do zastosowania zwolnienia. Niemniej, ze względu na specyfikę świadczonych usług i z ostrożności procesowej, gdyby Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że powyższy przepis nie jest jednak wystarczającą, wyłączną podstawą do zastosowania zwolnienia z VAT dla przedmiotowych usług, usługi świadczone przez Spółkę w zakresie ubezpieczeń grupowych przedstawione w opisie stanu faktycznego mogą być zwolnione z podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, jako świadczenie usługi, stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 37, który sam w sobie stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) (art. 7 ust. 1 ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Według art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w jej treści, jak i przepisów wykonawczych do ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienia od podatku. Zakres i zasady zastosowania zwolnienia od podatku VAT, dotyczące zarówno dostawy towarów jak i świadczenia usług, zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji.

Z treści art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy wynika, iż ustawodawca zwolnił z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie tylko usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne i pośrednictwa ubezpieczeniowego ale również usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. Podkreślić należy, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług pewnych czynności stanowi wyjątek od ogólnej zasady, zgodnie z którą dostawa towarów i świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 cyt. ustawy, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że przywołany powyżej fragment przepisu art. 43 ust. 1 pkt 37 ma zastosowanie wyłącznie do zawarcia umowy ubezpieczenia przez Ubezpieczającego, a nie do wykonywania innych czynności mających jedynie pośredni związek z zawartą umową ubezpieczenia.

Zgodnie z art. 43 ust. 13 ustawy, zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37-41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i 37-41.

Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37-41 (art. 43 ust. 14 ustawy).

Natomiast art. 43 ust. 15 ustawy stwierdza, że zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 7, 12 i 37-41 oraz w ust. 13, nie mają zastosowania do:

  1. czynności ściągania długów, w tym factoringu;
  2. usług doradztwa;
  3. usług w zakresie leasingu.

Zatem, w pierwszej kolejności należy określić jakie czynności miał na myśli prawodawca formułując w art. 43 ust. 1 pkt 37 zwolnienie dla świadczonych usług ubezpieczeniowych, usług reasekuracyjnych i usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.

Stosownie do art. 135 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE L z 2006 r. Nr 347, str. 1 ze zm.), państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: transakcje ubezpieczeniowe i reasekuracyjne, wraz z usługami pokrewnymi świadczonymi przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych.

Należy odnotować na samym początku, że terminy używane do określenia zwolnień podatku przewidziane w artykule 13 Dyrektywy muszą być wiernie interpretowane, jako że stanowią wyjątki od ogólnej zasady, która mówi, że podatek VAT pobierany jest od każdej usługi świadczonej odpłatnie przez podatnika (patrz w szczególności sprawa 348/87 Stichting Uitvoering Financiele Acties (1989) ECR 1737, paragraf 13 i sprawa C-287/00 Commission v. Germany (2002) ECR I-5811, paragraf 43).

Jest ustalonym prawem precedensowym, że zwolnienia te stanowią niezależne pojęcia prawa wspólnotowego, którego celem jest uniknięcie rozbieżności w stosowaniu systemu podatku VAT w poszczególnych Państwach Członkowskich. W związku z powyższym tut. Organ wydając interpretację w stanie prawnym od dnia 1 stycznia 2011 r. określa ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Dyrektywa nie podaje definicji transakcji ubezpieczeniowych ani usług pokrewnych świadczonych przez maklerów i pośredników ubezpieczeniowych. Natomiast, „czynność ubezpieczeniowa”, w ogólnie przyjętym rozumieniu, charakteryzuje się tym, że ubezpieczyciel, w zamian za wcześniejsze opłacenie składki ubezpieczeniowej, zobowiązuje się w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia do spełnienia na rzecz ubezpieczonego świadczenia określonego w momencie zawarcia umowy. Czynność ubezpieczeniowa, w każdym wypadku związana jest z istnieniem stosunku umownego między usługodawcą, który domaga się zwolnienia (od podatku) a osobą, której ryzyko jest objęte ubezpieczeniem, czyli ubezpieczonym.

Jeśli chodzi o transakcje ubezpieczeniowe TSUE w sprawie C-8/01 orzekł jednak, że istotą transakcji ubezpieczeniowej jest w ogólnym rozumieniu, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się, w przypadku, gdy zaistnieje ryzyko objęte ubezpieczeniem, świadczyć ubezpieczonemu usługę uzgodnioną podczas zawierania umowy w zamian za uprzednią wpłatę składki (sprawy: Card Protection Plan C-349/96, paragraf 17 i Skania C-240/99, paragraf 37).

Trybunał wprawdzie orzekł, że wyrażenie „transakcje ubezpieczeniowe” nie obejmuje wyłącznie transakcji dokonywanych przez samych ubezpieczycieli, ale zasadniczo jest na tyle obszerne, że obejmuje zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej przez podatnika, który sam nie jest ubezpieczycielem, ale w kontekście polisy blokowej dostarcza swoim klientom taką ochronę, korzystając z wpływów od ubezpieczyciela, który przyjmuje na siebie ryzyko objęte w ubezpieczeniu (sprawy: Card Protection Plan, paragraf 22 i Skandia, paragraf 38).

Jednak w akapicie 41 sprawy Skandia Trybunał podtrzymał stanowisko, że zgodnie z definicją transakcji ubezpieczeniowych zawartą w akapicie 39 niniejszego wyroku okazuje się, iż tożsamość osoby, której świadczy się usługę, jest istotna w rozumieniu definicji rodzaju usług objętych artykułem 13B(a) Szóstej Dyrektywy i że transakcja ubezpieczeniowa nieodzownie pociąga za sobą istnienie umowy między dostawcą usługi ubezpieczeniowej i osobą, która jest ubezpieczona na wypadek ryzyka, czyli ubezpieczonym.

W tym miejscu warto jeszcze odnieść się do wyroku w sprawie CSC Financial Services Ltd. (wyrok TSUE z dnia 13 grudnia 2001 r., C-235/00), w której to spółka świadczyła usługi typu call center na rzecz instytucji finansowych. Trybunał podjął się też próby konstruowania definicji samego pośrednictwa. Pośrednikiem jest więc podmiot niebędący żadną ze stron umowy, ale świadczący usługę na rzecz strony w zamian za wynagrodzenie. W skład usługi wchodzić może zwłaszcza prowadzenie negocjacji. Celem pośrednictwa jest zaś uczynienie wszystkiego co niezbędne, by dwie strony zawarły umowę. Z kolei nie może być mowy o pośrednictwie wówczas, gdy jedna ze stron umowy zleca tylko podwykonawcy część czynności faktycznych.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług leasingowych. Wnioskodawca zawarł również z ubezpieczycielami jako ubezpieczający umowy ubezpieczenia grupowego typu A, L, O P, G we własnym imieniu, ale na rachunek ubezpieczonych, którymi mogą być korzystający, którzy mają pełną swobodę w przystąpieniu lub nie do tych umów. Usługi te są regulowane w odrębnych umowach o współpracy. Bez wykonywania określonych czynności przez Spółkę, nie dojdzie do przystąpienia korzystającego do umowy ubezpieczenia grupowego. Spółka będzie otrzymywała wynagrodzenie od ubezpieczycieli za czynności związane z prawidłową realizacją umów, w szczególności za podejmowanie działań zmierzających do składania deklaracji przystąpienia do umów ubezpieczenia. Skutkiem działania Wnioskodawcy będzie zwiększenie ilości podmiotów objętych ubezpieczeniem.

Z powyższego wynika, iż wykonywane przez Wnioskodawcę czynności stanowią usługi w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek. W przedstawionych okolicznościach Spółka nie jest podmiotem Ubezpieczającym, który świadczy usługi ubezpieczeniowe, lecz występuje w charakterze ubezpieczającego, który zawierając z ubezpieczycielami umowy ubezpieczenia działa na cudzy rachunek tj. na rachunek klientów którzy przystępują do ubezpieczenia poprzez złożenie odpowiedniej deklaracji. Czynności wymienione w treści wniosku (tj. przedstawienie ubezpieczonym wszelkich informacji i wyjaśnień związanych z dostępnymi pakietami ubezpieczenia, ustalenie warunków konkretnego produktu ubezpieczeniowego dla poszczególnych ubezpieczonych, ustalenie z ubezpieczycielem warunków oferty poszczególnego ubezpieczonego, przygotowanie oferty w zakresie warunków ubezpieczenia dla poszczególnego ubezpieczonego, wydawanie ubezpieczonym deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia a także pomoc w wypełnianiu deklaracji i sprawdzenie poprawności wypełnienia deklaracji, przygotowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do ubezpieczenia, przechowywanie danych osobowych uposażonych oraz stosownych oświadczeń niezbędnych do objęcia ubezpieczonego ochroną ubezpieczeniową, pisemne zapewnienie ubezpieczyciela o złożeniu przez ubezpieczonego powyższych oświadczeń oraz niezwłoczne ich przekazanie ubezpieczycielowi, prowadzenie rejestru umożliwiającego uzyskanie określonych informacji o każdym ubezpieczonym, pobieranie i przekazanie na rachunek ubezpieczyciela składki ubezpieczeniowej z góry za poszczególne lub cały okres ubezpieczenia, sporządzanie i przekazywanie ubezpieczycielowi raportów zawierających dane dotyczące ubezpieczonych), należy uznać za czynności związane z zawieraną przez Wnioskodawcę, jako podmiot ubezpieczający, umową ubezpieczenia na cudzy rachunek, bowiem powyższe czynności są bezpośrednio związane z zawartymi umowami ubezpieczenia, a do ich wykonania zobowiązany jest Wnioskodawca, nie zaś inny podmiot. Należy zatem uznać, że Wnioskodawca wykonuje czynności które mieszczą się w zakresie „zawarcia umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek”.

Reasumując, usługi świadczone przez Spółkę na rzecz ubezpieczycieli na podstawie zawartej umowy będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, jako czynności świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za prawidłowe.

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 2 stała się bezprzedmiotowa z uwagi na to, iż przedmiot interpretacji wskazany w pytaniu 2 został rozstrzygnięty w odpowiedzi na pytanie 1.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj