Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC/415/37/LUG/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC/415/37/LUG/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
rolety, żaluzje
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy zakup i montaż rolet wewnętrznych na stałe zamontowanych na ramach okiennych, podlega odliczeniu od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej?


Podatnik zamierza kwoty wydatkowane na zakup rolet wewnętrznych, na stałe zamontowanych na ramach okiennych w lokalu mieszkalnym, odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej. Według podatnika, zamontowane rolety stanowią modernizację okien, na których są zamontowane i w konsekwencji wzrost standardu użytkowego (unowocześnienie) lokalu mieszkalnego poprzez zwiększenie jego funkcjonalności okien będących standardowym wyposażeniem lokalu. Tym samym wnioskodawca stoi na stanowisku, iż przedmiotowy wydatek mieści się w wykazie wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego podlegających odliczeniu w ramach ww. ulgi.

Wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanych na podstawie tytułu prawnego, stanowiły i stanowią odrębny tytuł do odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku ulgi remontowo-modernizacyjnej przepisy właściwe znajdują się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwana dalej „updof” oraz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788) zwane w dalszej części niniejszego uzasadnienia „rozporządzeniem”.

Rozpatrywana tutaj ulga, została „zniesiona” art. 1 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.). Jednocześnie, na podstawie art. 12 tej ustawy, przewidziano dalsze stosowanie art. 27a ust. 1 pkt 1 updof w brzmieniu obowiązującym w 2003r., dotyczącego ulgi remontowo-modernizacyjnej, do końca 2005r. W związku z tym, jeżeli w dalszej części interpretacji będzie mowa o ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) będzie to oznaczać ustawę w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 updof, podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:
1) mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., (art. 27a ust. 17 updof),
2) zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 updof ),
3) nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 updof)
4) dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 updof).

O ile przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, 10 oraz ust. 15 updof.

Podkreślenia wymaga, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków. A to oznacza, iż poniesione przez podatnika wydatki - w tym również związane z nowo wybudowanym budynkiem mieszkalnym lub lokalem mieszkalnym w takim budynku, zajmowanymi przez podatnika na podstawie tytułu prawnego - mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki.
Zgodnie z powołanym rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (odpowiednio lokalu mieszkalnego) obejmuje swym zakresem również wykonanie nowych elementów w lokalu (budynku), przykładowo ścianek działowych, podłóg i posadzek, jak i trwale umiejscowionej armatury i urządzeń dotyczących instalacji sanitarnych.

O ile zatem wydatki na zakup przedmiotowych rolet udokumentowane są fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, ani nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, oraz dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zajmowanych przez podatnika na podstawie tytułu prawnego, to możliwość skorzystania z ulgi zależy wyłącznie od zamieszczenia danej „inwestycji” na liście załącznika rozporządzenia, o którym mowa wyżej.

Załącznik nr 2 w ust.1 pkt 7 do rozporządzenia stanowi, że roboty zaliczane do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego objęte ulgą to min. wydatki na remont i modernizację lub wykonanie pozostałych, nowych elementów, jak np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników. Katalog ten jest katalogiem otwartym i w związku z tym każdy przypadek poniesienia wydatku na wykonanie nowego elementu w mieszkaniu należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem możliwości odliczenia tego wydatku w ramach ulgi podatkowej. W ocenie tutejszego organu podatkowego, jeżeli rolety są przymocowane do okna w sposób trwały, to jest to modernizacja tego okna i w konsekwencji wzrost standardu użytkowego (unowocześnienie) lokalu mieszkalnego poprzez zwiększenie funkcjonalności okien będących standardowym wyposażeniem lokalu. Zatem wydatek na ich nabycie można zaliczyć do wydatków poniesionych na modernizację lokalu mieszkalnego.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj