Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/436-0002/05/ŁB
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/436-0002/05/ŁB
Data
2005.06.02



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
miejsce
skład celny
sprzedaż rzeczy
terytorium Polski
zawarcie umowy


Pytanie podatnika
Czy zawarta przez Spółkę umowa sprzedaży towarów objętych procedurą składu celnego podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
W ocenie Spółki brak zatem podstaw do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez nią transakcji.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 lutego 2005r. J. Sp. z o.o. z/s w K., dalej: Spółka, uzupełnionego pismem z dnia 14.03.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399) w sprawie: opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia od kontrahenta mającego siedzibę za granicą towarów wykorzystywanych do produkcji sprzętu elektronicznego (komponentów), w sytuacji gdy zamówione komponenty, przesłane z zagranicy, są obejmowane przez Spółkę procedurą składu celnego przez nią prowadzonego, następnie procedurą dopuszczenia do obrotu – w ilości potrzebnej Spółce do produkcji - i przeniesienia do składu konsygnacyjnego, po czym są dystrybuowane do konkretnej produkcji, przy czym własność tych komponentów jest przenoszona formalnie na Spółkę w momencie dystrybucji towarów do produkcji

s t w i e r d z a, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Spółka nabywa od kontrahenta, mającego siedzibę na terytorium państwa nie wchodzącego w skład Unii Europejskiej towary wykorzystywane do produkcji sprzętu elektronicznego (komponenty). Transakcja dokonywana jest w ten sposób, że Spółka wysyła zamówienie do kontrahenta zagranicznego, określające rodzaj oraz ilość komponentów. Cena poszczególnych komponentów wynika z aktualnie obowiązującego cennika, stosowanego przez strony. Kontrahent przesyła komponenty do Polski, gdzie Spółka, prowadząca jednocześnie skład celny obejmuje je procedurą składu celnego. Następnie towar jest obejmowany przez Spółkę procedurą odprawy celnej - w ilości potrzebnej jej do produkcji, po czym jest przenoszony do składu konsygnacyjnego, skąd jest dystrybuowany do konkretnej produkcji. Własność komponentów jest przenoszona formalnie na Spółkę w momencie dystrybucji towarów do produkcji.

Pierwszego roboczego dnia tygodnia Spółka generuje raport dotyczący ilościowego i wartościowego zużycia komponentów (rodzaj i ilość komponentów rozdystrybuowanych do produkcji) za miniony tydzień.

Zdaniem Spółki zawarta przez nią umowa sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży towarów objętych procedurą składu celnego nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W ocenie Spółki brak zatem podstaw do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez nią transakcji.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepis art.1 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r., poz. 399), dalej: ustawa, zawiera zamknięty katalog czynności podlegających temu podatkowi.

Powyższy katalog obejmuje umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art.1 ust.1 pkt 1lit. a).

Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przez umowę sprzedaży, stosownie do art. 535 Kc, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa sprzedaży jako czynność cywilnoprawna zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy przenosi jednocześnie własność na kupującego, chyba że z woli stron lub z mocy prawa do przeniesienia własności na kupującego wymagane jest zawarcie umowy zobowiązującej, a następnie rozporządzającej.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 lit. b) ustawy nie podlegają podatkowi umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy, które w rozumieniu przepisów prawa celnego stanowią towary objęte procedurą składu celnego.

Zakładając, że Strony ułożyły stosunek prawny w taki sposób, iż najpierw zawarły umowę zobowiązującą wyłącznie do przeniesienia własności komponentów, a następnie umowę przenoszącą własność, na co wskazuje zaakcentowanie przez Spółkę, że formalne przeniesienie własności następuje w momencie dystrybucji komponentów do konkretnej produkcji, należy przyjąć, że czynność prawna sprzedaży zostaje dokonana dopiero wskutek zawarcia umowy przenoszącej własność komponentów. Przedmiotem umowy są zatem rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakładając dalej, że komponenty w momencie dokonania umowy sprzedaży mają - w rozumieniu przepisów prawa celnego - status towarów objętych procedurą składu celnego, należy stwierdzić, że czynność prawna dokonana przez Spółkę jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 5 lit. b) ustawy.

W ocenie tut. Organu podatkowego w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę art. 2 pkt 5 lit. b) ustawy stanowi samodzielną podstawę wyłączenia opodatkowania, niezależnie od tego, czy czynność jest objęta zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, co, stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy, również stanowi przesłankę wyłączającą opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na marginesie tut. Organ podatkowy zauważa, iż dla oceny transakcji nie ma znaczenia jej strona techniczna w postaci raportu dokumentującego jej dokonanie. Ocenie przez Organ podatkowy podlegają bowiem zdarzenia prawne a nie czynności techniczne z nimi związane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj