Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
OPM/436/2/2005
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OPM/436/2/2005
Data
2005.06.08



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
podatnik
sprzedaż gruntów
strony umowy


Pytanie podatnika
Czy podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60, zm. Dz. U. nr 86, poz. 732), po rozpatrzeniu wniosku podatniczki ( imię, nazwisko, firma ) w imieniu której działa pełnomocnik ( imię, nazwisko, adres biura rachunkowego ) o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie umowy sprzedaży gruntu, jeżeli jedna ze stron jest podatnik podatku od towarów i usług , tj. interpretacji art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity : Dz. U. z 2005r., nr 41, poz. 399) zwanej dalej Ustawą

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione we wniosku jest błędne w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W niniejszej sprawie przedmiotem rozważań jest sprzedaż nieruchomości - gruntu, która ma zostać zawarta pomiędzy osobą fizyczną (nie będącą ani przedsiębiorcą ani podatnikiem podatku od towarów i usług), a osobą prowadzącą działalność gospodarczą i będącą podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem umowy sprzedaży ma być grunt pod budowę. Wnioskodawca uważa, iż niniejsza umowa nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na podstawie z art. 2 pkt 4 Ustawy .

Zdaniem organu podatkowego stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe.

Zgodnie z brzmieniem art. 2 ust. 4 Ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) zwanej dalej Ustawą VAT istotny jest status strony zbywającej (podmiot, który sprzedaje towar), bowiem wówczas powstaje obowiązek zapłaty podatku lub ma miejsce wyłączenie tego obowiązku na mocy określonego przepisu.

Zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych objęta jest sprzedaż rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a). Co do zasady umowy tego rodzaju podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wyjątek od tej reguły jest zawarty w wyżej cytowanym art. 2 pkt 4 Ustawy. Z pisma podatnika wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pani ( imię, nazwisko, nazwa firmy ) (będąca podatnikiem podatku od towarów i usług) planuje nabyć nieruchomość od osoby fizycznej (nie prowadzącej działalności gospodarczej i nie będącej podatnikiem podatku od towarów i usług ).

Na gruncie Ustawy VAT status podatnika definiuje art. 15 ust. 1 zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie art. 5 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy wskazuje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Stosownie do art. 2 ust. 6 Ustawy VAT pod pojęciem towaru należy rozumień rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przytoczony wyżej stan prawny wskazuje, iż obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu wykonanych czynności cywilnoprawnych obciąża wyłącznie zbywcę tych towarów. W konsekwencji, przenosząc powyższe na grunt Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazać należy, iż użyty przez ustawodawcę w art. 2 pkt 4 Ustawy zapis „przynajmniej jedna ze stron„ dotyczy tylko tych umów których istotą jest przenoszenie własności rzeczy lub praw majątkowych, gdzie nie ma znaczenia która ze stron jest podatnikiem podatku VAT (umowa zamiany). W pozostałym zakresie konsekwencje podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych w trybie przewidzianym w przywołanym przepisie zostają wyłączone tylko wówczas gdy na zbywcy ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT.

Warunkiem niezbędnym do zwolnienia czynności cywilnoprawnej od podatku od czynności cywilnoprawnych w oparciu o art. 2 ust. 4 Ustawy jest więc dokonanie sprzedaży przez podatnika podatku od towarów i usług, który z tytułu tej sprzedaży objęty został opodatkowaniem podatkiem VAT.

W związku z powyższym w tym przypadku nie spełnione zostały warunki do zastosowania przedmiotowego zwolnienia a zbywanie rzeczy ( w tym nieruchomości ) w obrocie prywatnym, jako nie objęte regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, podlega ogólnym zasadom opodatkowania określonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując nie ma podstawy prawnej do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży zawartej w wyżej opisanych okolicznościach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj