Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P/443-12/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P/443-12/05
Data
2005.05.20



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa
samochód


Pytanie podatnika
W jaki sposób i kiedy należy ewidencjonowac i opodatkować nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodów nabytych do sprzedaży w kraju? Zdaniem podatnika, momentem, kiedy obowiązek podatkowy powinien wystapić, jest data sprowadzenia środka transportu na terytorium kraju.


Podatnik oświadczył, że jest podatnikiem podatku od towarów i usługi w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wewnatrzwspólnotowych nabyć środków transportu, będących następnie przedmiotem sprzedaży na terenie kraju. Problem przedstawiony we wniosku Podatnika obejmuje ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu. Zdaniem Podatnika, momentem, kiedy obowiązek podatkowy powinien wystąpić, jest data sprowadzenia środka transportu na terytorium kraju.

W myśl art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 – 9. Z ustępu 6. wynika, że w przypadku, gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury.Z regulacji tej wynika, że ustawodawca wskazał na dwa momenty, w których powstaje obowiązek podatkowy w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeżeli podatnik otrzyma towar, zanim dostawca wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia tego towaru a rozliczenie tej transakcji dla podatnika podatku od towarów i usług w kraju nastąpi do 25 dnia miesiąca następującego po wyżej wskazanym 15 dniu. Drugi (alternatywny) moment powstania obowiązku podatkowego wystąpi wówczas, gdy przed terminem dostawy tego towaru podatnik podatku od wartości dodanej dokonujący dostawy wystawi nabywcy fakturę, dokumentującą tę transakcję, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia tej faktury. Nabywca towaru, któremu wystawiono tę fakturę wykaże transakcję wewnatrzwspólnotowego nabycia towaru w deklaracji rozliczeniowej za miesiąc, w którym faktura ta została wystawiona.

Ustawodawca wskazał na możliwość wystąpienia obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia w dwóch alternatywnych momentach. Jednakże, gdy dostawca wystawi fakturę przed wystąpieniem momentu podatkowego przypadający na 15 dzień następnego miesiąca, wtedy moment wystąpienia obowiązku podatkowego przypada na dzień wystawienia faktury.Zgodnie z art. 29 ust. 20 ustawy o VAT, w przypadku dostawy przez podatnika towaru podlegającego opodatkowaniu podatkiem akcyzowym podstawą opodatkowania objęta jest również kwota tego podatku. Przepis ten, zgodnie z ust. 21 tego artykułu, dotyczy także transakcji, dla których podatnikiem jest ich nabywca.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują takiej regulacji, która powodowałaby powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w momencie, kiedy towary te zostaną sprowadzone na terytorium kraju. Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy obowiązani są prowadzić ewidencje zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Sytuacja przedstawiona w Pana piśmie i twierdzenie, że prawidłowym byłoby ewidencjonowanie i rozliczania powyższych transakcji w momencie sprowadzenia tych towarów na terytorium kraju nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących w tym zakresie przepisach podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj