Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/748/04
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/748/04
Data
2005.07.06



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura VAT
powstanie obowiązku podatkowego
zaliczka


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy obowiązku wystawiania faktur potwierdzających otrzymane zaliczki. W ocenie Spółki, jeżeli w sytuacji otrzymania zaliczki tytułem wewnątrzwspólnotowej dostawy, nie udokumentuje tejże zaliczki fakturą i równocześnie nie przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, to zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT nie powstanie obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem takiej zaliczki.


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r. - informacji udzielonej Spółce przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy pi-smem z dnia 23.11.2004 r. znak: PO III 443/123/04, o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie z dn. 21.10.2004 r. stanu faktycznego wynika, że Jednostka realizuje wewnątrzwspólnotowe dostawy, przed których dokonaniem kontrahenci wpłacają zaliczki na konto Spółki. Pytanie dotyczy obowiązku wystawiania faktur potwierdzających otrzymane zaliczki. W ocenie Spółki, jeżeli w sytuacji otrzymania zaliczki tytułem wewnątrzwspólnotowej dostawy, nie udokumentuje tejże zaliczki fakturą i równocześnie nie przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, to zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o VAT nie powstanie obowiązek podatkowy w związku z otrzymaniem takiej zaliczki. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą wykonania dostawy wewnątrzwspólnotowej. Natomiast sporządzenie faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki oraz przedstawienie w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi wypełnienie przesłanek z art. 20 ust. 3 cyt. ustawy, które warunkują powstanie obowiązku podatkowego w analizowanej sytuacji.

Stosownie do art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny, o ile dostawca przedstawił w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 cyt. ustawy. W sytuacji takiej otrzymaną za-liczkę, – która została uprzednio zafakturowana ze stawką 0% - podatnik wykazuje w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w polu 28. Jeżeli przedstawione warunki z art. 20 ust. 3 i art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy o VAT nie są łącznie spełnione, tzn. podatnik nie przedstawi zabezpie-czenia i nie sporządzi faktury, obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanej zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy nie powstaje. Równocześnie wskazuje się, iż zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4 cyt. artykułu. Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki przestawione w piśmie z dnia 21.10.2004r. w zakresie obowiązku wystawiania faktur potwierdzających otrzymane zaliczki, jest prawidłowe.

Informacji udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień wystąpienia Jednostki. Dodatkowo informuje się, że z dniem 01.06.2005 r. uległy zmianie przepisy art. 19 ust. 12 i art. 20 ust. 3 ustawy VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj