Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/17/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/17/05
Data
2005.04.11



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
księgowanie kosztów
moment powstania przychodów
potrącalność kosztów
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Spółka uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży usług, tj. wywozu i unieszkodliwiania odpadów i wystawia odbiorcom faktury z terminem płatności wynoszącym od 14 do 240 dni. Wątpliwość spółki budzi możliwość rozliczenia kosztów w stosunku do przesuniętych przychodów oraz sposób wyodrębnienia kosztów związanych z tymi przychodami.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 stawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 12 ust. 3d, art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku E. spółki z o.o. z dnia 11.02.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 11.02.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że spółka uzyskuje przychody z tytułu sprzedaży usług, tj. wywozu i unieszkodliwiania odpadów i wystawia odbiorcom faktury z terminem płatności wynoszącym od 14 do 240 dni. Zgodnie z nowowprowadzonym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ust. 3d pkt 3 art. 12 przychód podatkowy z tytułu sprzedaży wymienionych usług powstaje w dacie terminu płatności określonym na fakturach, co powoduje, iż znaczna część przychodu, zdaniem jednostki cyt. "...sięga do kilku miesięcy po miesiącu sprzedaży." Wątpliwość spółki budzi możliwość rozliczenia kosztów w stosunku do przesuniętych przychodów oraz sposób wyodrębnienia kosztów związanych z tymi przychodami w związku z brakiem nowych uregulowań w tym zakresie.

W przedmiotowej sprawie podatnik zwrócił się pismem z dnia 23.01.2004 r. do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. W odpowiedzi otrzymał informację cyt. "o momencie zaliczenia kosztu uzyskania przychodu do danego okresu decyduje moment, którego ten koszt dotyczy a nie data jego poniesienia". Podatnik przyjmując tą ogólną interpretację proponuje całość kosztów ww. usług poniesionych w 2004 r. rozliczać następująco:

  • koszty ogólnozakładowe w całości w miesiącu poniesienia, gdyż są to koszty pośrednie działalności całej spółki,
  • koszty bezpośrednie i pośrednie dotyczące zagospodarowania odpadów proporcjonalnie według okresów (miesięcy) podatkowych przychodów.

Przykład: koszty ogółem obejmują: koszty ogólnozakładowe, koszty zagospodarowania odpadów (amortyzacja, wynagrodzenia i narzuty ZUS, koszty do rozliczenia wg okresów przychodów), koszty pozostałej działalności operacyjnej koszty finansowe, wartość sprzedanych towarów i materiałów.

Według stanowiska spółki tylko bezpośrednie koszty zagospodarowania odpadów, pomniejszone o koszty amortyzacji, wynagrodzeń i narzutów ZUS, dotyczą bezpośrednio sprzedaży i rozliczane są na miesiące proporcjonalnie do wielkości sprzedaży. Natomiast pozostałe koszty, tj. koszty ogólnozakładowe, koszty amortyzacji, wynagrodzeń i narzutów ZUS, koszty pozostałej działalności operacyjnej, koszty finansowe, wartość sprzedanych towarów i materiałów stanowią koszty okresów ich poniesienia.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, który stał się od dnia 1.01.2005r. organem właściwym do rozpatrzenia zapytania podatnika z dnia 11.02.2005 r. (znak: ET/195/2005), udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w powyższym wniosku, stwierdza co następuje:

Przepis art. 15 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) reguluje między innymi dwie zasadnicze kwestie, czyli pojęcie kosztów uzyskania przychodów oraz zasadę potrącania kosztów w czasie. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Potrącalność kosztów w czasie została określona w art. 15 ust. 4 tej ustawy, który stanowi, że: "koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone, co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesione, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione."

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku rozliczeń między innymi z tytułu wywozu i unieszkodliwiania odpadów, cyt. "za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony - ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę" - poniesione wydatki, które można bezpośrednio powiązać z przychodami należnymi z tych tytułów podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. Natomiast poniesione wydatki, które dotyczą danego roku podatkowego, lecz których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie powiązać z określonym przychodem będą obciążać koszty w dacie ich poniesienia.

Przepisy wyraźnie wskazują na konieczność powiązania kosztów uzyskania przychodów z osiągniętymi przychodami. W związku z tym koszty pozostające w bezpośrednim związku z przychodami, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu osiągnięcia przychodu. Natomiast stałe koszty funkcjonowania podatnika, niepozostające w bezpośrednim związku z przychodami, należy uznać za koszt uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia. Przedmiotem działalności spółki jest świadczenie usług "ciągłych" polegających na wywozie i unieszkodliwianiu odpadów. Z faktu tego wynika, że przychody podatkowe będą ustalane na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 12 ust. 3d. W związku z powyższym przychód należny za świadczone usługi będzie wykazany w miesiącu, w którym przypada termin płatności. Natomiast poniesione wydatki, które można powiązać z przychodami należnymi, podlegać będą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia przychodu. A zatem wydatki dotyczące kosztów stałych np. amortyzacja, wynagrodzenia wraz z narzutami, których nie można powiązać określonym przychodem będą obciążać koszty uzyskania przychodów w miesiącu ich zarachowania.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w okresie objętym zapytaniem, tj. w 2004 r., i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego. Zgodnie z przepisami art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj