Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przasnyszu
US/22/POI/415/6/05/BD
z 17 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US/22/POI/415/6/05/BD
Data
2005.05.17



Autor
Urząd Skarbowy w Przasnyszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
opodatkowanie
pomoc finansowa


Pytanie podatnika
Czy podatek od pomocy finansowej z Funduszu Pracy powinien zostać odprowadzony na zasadach wg. jakich opodatkowana jest działalność gospodarcza ( tj. zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych) czy wg, skali podatkowej.


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia, że stanowisko w sprawie opodatkowania pomocy finansowej otrzymanej na podjęcie działalności gospodarczej ze środków z Powiatowego Urzędu Pracy jest niewłaściwe.

Według stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku oraz uzupełnieniu do wniosku wynika, że na podstawie umowy z dnia 18.10.2004r. zawartej z Powiatowym Urzędem Pracy w otrzymała Pani jako osoba bezrobotna pomoc w postaci środków pieniężnych z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Wypłata środków nastąpiła po podpisaniu umowy, co nastąpiło w miesiącu październiku 2004r. Z tytułu działalności gospodarczej w 2004 roku opłacała Pani zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Do przychodów z działalności gospodarczej również zaliczyła Pani otrzymaną pomoc finansową z Powiatowego Urzędu Pracy w kwocie 11.000,00 zł naliczając podatek w wysokości 3%. Dokonała Pani rozliczenia rocznego za 2004r. w terminie 31.01.2005r. składając zeznanie roczne PIT-28. Zdaniem Podatniczki podatek od pomocy finansowej został naliczony i wpłacony prawidłowo.

Rozpatrując powyższą sprawę należy stwierdzić, iż stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe.

Na podstawie art. 6 ust 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany uważa się przychody określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .W art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określono rodzaje przychodów, które uważane są za przychody z działalności. Ust. 2 pkt. 6 ww. artykułu stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym zaciągniętych kredytów (pożyczek), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy.W związku z powyższymi zapisami kwota pomocy wypłacona Pani na uruchomienie działalności nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż wypłacona kwota pomocy zaliczana jest do innych przychodów wymienionych w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Na podstawie § 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 70, poz. 630) kwota udzielonej pomocy została zwolniona z opodatkowania

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 1 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na powyższe postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj