Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-1/2/05
z 1 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-1/2/05
Data
2005.03.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
stolarka okienna
usługi budowlane
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaka jest właściwa stawka podatku od towarów i usług dla usługi na obiekcie budownictwa mieszkaniowego obejmującej: dowiezienie materiałów, roboty przygotowawcze (wykucie szpalet), demontaż istniejącej stolarki oraz montaż nowej, montaż parapetów, murarskie prace wykończeniowe (wykonanie szpalet, wygładzenie, malowanie) oraz materiały użyte, tj. okna, parapety, piankę montażową i inne materiały budowlane - z zastrzeżeniem, iż podatnik jest producentem okien?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekts jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 10.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, według stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 7.01.2005 r. złożonym w tut. organie w dniu 10.01.2005 r., Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie właściwej stawki podatku od towarów i usług dla usługi na obiekcie budownictwa mieszkaniowego obejmującej: dowiezienie materiałów, roboty przygotowawcze (wykucie szpalet), demontaż istniejącej stolarki oraz montaż nowej, montaż parapetów, murarskie prace wykończeniowe (wykonanie szpalet, wygładzenie, malowanie) oraz materiały użyte, tj. okna, parapety, piankę montażową i inne materiały budowlane - z zastrzeżeniem, iż Spółka jest producentem okien.

Zgodnie ze stanowiskiem Spółki, usługi świadczone przez Spółkę w opisanym powyżej zakresie, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.

Tut. Organ zauważa, iż istotnym dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania czynności wykonywanych przez Spółkę, polegających na montażu okien w obiektach budownictwa mieszkaniowego, jest rozstrzygnięcie, czy czynność ta jest świadczeniem usług czy też dostawą towaru.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega, między innymi, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarównotowary (art. 2 pkt 6), jak i usługi (art. 8 ust. 3) identyfikowane są na podstawie przepisów ostatystyce publicznej.

Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w tym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały okres obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Zatem, podobnie jak przed 1 maja 2004 r., tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zauważyć przy tym należy, iż wg posiadanych przez tut. organ informacji, organy statystyczne kwalifikują montaż okien i drzwi dokonywany przez producenta jako sprzedaż np. okien, drzwi itp., tzn. jako dostawę (stawka podatku w wysokości 22%), a nie świadczenie usług (stawka podatku w wysokości 7% w zakresie robót wymienionych w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy).

Istotne jednak jest, iż zgodnie z treścią poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U . Nr 17, poz. 150), od dnia 15.02.2005 r. usługi montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów w obiektach, o których mowa w poz. 20 oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, są opodatkowane stawką 7%.

W świetle powyższego, wg stanu prawnego na dzień 14.02.2005 r., Spółka winna stosować do montażu okien i drzwi stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla dostawy tego towaru (okien, drzwi), tj. stawkę podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wynika z pisma z dnia 01.02.2005 r. (złożonego w tut. organie w dniu 04.02.2005 r.), stanowiącego sprecyzowanie wniosku z dnia 7.01.2005 r., oprócz ww. dostawy towarów, Spółka zawiera umowy z klientem, który dając zlecenie wymiany stolarki okiennej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, określa rodzaj i parametry użytkowe wytwarzanych wyrobów, tj. okien i drzwi. Do realizacji tych robót wykorzystywane są zarówno materiały wyprodukowane przez Spółkę, jak również materiały zakupione od firm zewnętrznych (parapety, pianki montażowe, kleje i zaprawy, płyty regipsowe, gładzie, szpachle, farby). Uwzględniając powyższe, od dnia 15.02.2005 r. Spółka, jako producent okien i drzwi, winna naliczać podatek w wysokości 7% w odniesieniu do całej wartości usług montażu z uwzględnieniem zużytych materiałów własnych.

Z treści powyższego pisma z dnia 1.02.2005 r. wynika również, iż Spółka wykonuje także inne roboty wykończeniowe, tj.: malowanie mieszkań, układanie płytek, ocieplanie budynków, elewacje. W ramach ww. umów, Spółka X (producent okien) może jednakże być uznana za przedsiębiorcę świadczącego usługi. Zatem w tych przypadkach, ww. czynności Spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według zasad właściwych dla świadczenia usług, z uwzględnieniem stawki 7% w odniesieniu do zakresu przedmiotowego, wymienionego w art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. organu, w terminie 7 dnia od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj