Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-33/05/IG
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-33/05/IG
Data
2005.06.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
montaż
stolarka okienna
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Jaką stawką VAT należy opodatkować montaż przez producenta okiennic drewnianych w budynku mieszkalnym?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź–Górna, działając na podstawieprzepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 27 maja 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2005r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług montażu przez producenta okiennic drewnianych, w budynku mieszkalnym – uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan firmę produkcyjno-handlową. W ramach prowadzonej działalności zajmuje się produkcją okiennic.

W związku z powyższym, pyta Pan jaką stawką VAT winien być opodatkowany montaż przez producenta okiennic drewnianych w budynku mieszkalnym.

W Pana ocenie wyżej wymienione czynności powinny być opodatkowane wg stawki podstawowej, tj. 22%.

Z przekazanej w uzupełnieniu do wniosku klasyfikacji PKWiU – wynika, że produkowane okiennice mieszczą się w grupowaniu PKWiU 20.30.11-10.73 „Okiennice i ich części”.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług – poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT wynosi 22%.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - w okresie od dnia 1 maja 2004r. Do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art. 146 ust. 2 ustawy o PTU, rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycjiw zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Dla zastosowania stawki w wysokości 7% na podstawie art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o VAT kluczowe znaczenie ma przede wszystkim ustalenie czy Podatnik świadczy usługę czy też dokonuje dostawy towarów.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1), natomiast przez świadczenie usług – każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1).

Zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT – towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług określoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.) (§2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. W sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.).

Zgodnie z zasadami statystycznymi roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionychw tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:

- roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,

- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45,

- roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu 52.

Zatem jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, i - na gruncie wyżej cytowanej ustawy o VAT - stanowi dostawę towarów, a nie usługę. Tylko w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa, która nie jest ani producentem montowanych wyrobów budowlanych, ani handlowcem czynność ta, zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi, może być zaliczona do usług, do których ma zastosowanie obniżona stawka VAT 7%, stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a).

Jedynie montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w domach opieki społecznej, internatach i bursach szkolnych, domach studenckich, domach dziecka, domach dla bezdomnych, budynkach mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy podlega opodatkowaniu stawką obniżoną w wys.7% (§1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150), zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług).

Okiennice drewniane (PKWiU 20.30.11-10.73) – nie zostały wymienione w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w wyżej wymienionym rozporządzeniu – jako podlegające opodatkowaniu na zasadach preferencyjnych.

Zatem ich montaż przez producenta także w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu wg stawki 22%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art.14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast – zgodnie z art. 14b § 2 – organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj