Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0012/4/05/AK
z 15 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0012/4/05/AK
Data
2005.04.15



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
konsolidacja
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione przez spółkę przejmującą związane z procesem konsolidacji stanowią koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 64, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodu – koszty konsolidacji spółek dystrybucyjnych sektora elektroenergetycznego, u Spółki Przejmującej

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W związku z połączeniem spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych, tj. połączeniem przez przejęcie, w którym Podatnik jest Spółką Przejmującą, a pozostałe Spółki – Spółkami Przejętymi, Spółki Przejęte przestały istnieć jako osoby prawne, a ich działalność gospodarcza kontynuowana jest poprzez Oddziały Podatnika.

W procesie łączenia Spółki Przejmująca i Przejęte ponosiły wydatki z nim związane, do których zalicza się m.in. koszty doradztwa, udziału przedstawicieli Spółek w spotkaniach dotyczących konsolidacji, opłat notarialnych, skarbowych i sądowych oraz koszty towarzyszącego połączeniu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Wątpliwości Podatnika budzi, czy wydatki poniesione przez Spółki Przejęte i Spółkę Przejmującą związane z procesem konsolidacji spółek dystrybucyjnych sektora elektroenergetycznego, przeprowadzonym na podstawie decyzji Ministra Skarbu Państwa, w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, stanowią koszty uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika wydatki na połączenie obciążające Spółkę Przejmującą, zmierzają do rozszerzenia skali działalności, ponoszone są w celu nabycia Spółek Przejmowanych, a tym samym w celu osiągnięcia przychodu. Winny zatem stanowić koszty uzyskania przychodu dla tej Spółki.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują wprost kwestii dotyczącej wydatków ponoszonych w związku z łączeniem spółek kapitałowych. Zatem ewentualne konsekwencje podatkowe należałoby oceniać z punktu widzenia ogólnych zasad opodatkowania obowiązujących w ustawie z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15 ust. 1 stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z powyższego przepisu kosztem uzyskania przychodów są wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Są to więc koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika czyli związane z funkcjonowaniem firmy. Przy czym koszty, których nie można bezpośrednio powiązać z uzyskanym przychodem, gdyż są związane z całokształtem działalności podatnika, podlegają zaliczeniu w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich faktycznego poniesienia.

Jak wynika z wniosku Podatnika proces konsolidacji spółek dystrybucyjnych sektora elektroenergetycznego, w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, został przeprowadzony na podstawie decyzji Ministra Skarbu Państwa, w efekcie podjętych działań faktycznie doszło do połączenia, wydatki ponoszone były w celu nabycia majątku Spółek Przejmowanych i zmierzały do rozszerzenia skali działalności Spółki Przejmującej.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Organu podatkowego, należy uznać, iż wydatki o których mowa we wniosku Podatnika (koszty doradztwa, udziału przedstawicieli Spółki w spotkaniach dotyczących konsolidacji, opłat notarialnych, skarbowych i sądowych) poniesione przez Spółkę Przejmującą stanowią koszt uzyskania przychodów, ale pod warunkiem, że wydatki te są prawidłowo udokumentowane oraz są racjonalne co do zasady i co do wielkości.

Wyjątek dotyczy jedynie kosztów towarzyszącego połączeniu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej. Jak stanowi bowiem art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się ani przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku ani kosztów uzyskania tych przychodów. Z kolei zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z 15.02.1992r. do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. A zatem, jeżeli przychód otrzymany przez Spółkę na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, to wydatków związanych z powiększeniem tego kapitału, a stanowiących m.in. koszty sporządzenia aktów notarialnych i opłat skarbowych, co do zasady, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Ponieważ jednak w niniejszym przypadku podwyższenie kapitału nie było celem samym w sobie a jedynie konsekwencją dokonanego połączenia spółek a ponadto Spółka Przejmująca jedynym aktem notarialnym - poza podwyższeniem kapitału zakładowego - dokonała zmiany składu zarządu, nazwy firmy, przedmiotu działania, to wydatki związane ze zmianą umowy Spółki oraz danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym Spółka mogła zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj