Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu
WB-PP/443-17/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WB-PP/443-17/05
Data
2005.05.10



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dyskonto
dyskontowanie
papier wartościowy
weksel


Pytanie podatnika
Podatnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nabywa weksle, zarówno od wystawcy weksla jak też w drodze indosu. Przeniesieniu praw wynikających z weksla nie towarzyszy żadna dodatkowa umowa (np.: umowa pożyczki, cesji wierzytelności, których weksel był zabezpieczeniem) jest jedynie zakup papieru wartościowego posiadającego części składowe ściśle przez Prawo Wekslowe przypisane. Nabyte weksle nie są dalej zbywane (indosowane),lecz przedstawiane do zapłaty w terminie płatności.Wynagrodzeniem podatnika jest tzw. dyskonto, czyli różnica pomiędzy kwotą na którą opiewa weksel, a kwotą zapłaconą.Zgodnie z posiadaną przez Podatnika opinią organu statystycznego w Łodzi z dnia 17.06.2004 r. usługi polegające na nabywaniu weksli w drodze indosu, a następnie ich sprzedaży mieszczą się w ugrupowaniu PKWiU 65.23.10-00 usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane.Podatnik pyta: czy realizacja praw wynikających z weksla jest usługą, jeśli tak czy jest to usługa pośrednictwa finansowego zwolniona z podatku od towarów i usług, czy też nabycie i inkaso weksla nie podlega ustawie o podatku VAT. Zdaniem Podatnika: w ustawie o podatku od towarów i usług postanowiono, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zarówno zakup weksla jak i następujące póżniej wydanie weksla (po zapłacie przez dłużnika wekslowego) i nie stanowi odpłatnej dostawy towarów bądź odpłatnego świadczenia usług i nie podlega podatkowi od towarów i usług.


Na podstawie art. art. 14b § 2 i § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu zmienia ostateczne postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kłodzku z dnia 08.02.2005 r., nr PP-0090/1-1/2B/1/05, zawierające interpretację co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności realizacji praw wynikających z weksla i stwierdza, że stanowisko prezentowane w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 w związku z art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie, zawierające interpretację naczelnika urzędu skarbowego co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, płatnika lub inkasenta, jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W ocenie tut. organu, sytuacja uregulowana w omawianym przepisie zaistniała w przedmiotowej sprawie. Postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kłodzku z dnia 08.02.2005 r., nr PP-0090/1-1/2B/1/05, uznające za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż przedstawienie weksla do zapłaty nabytego wcześniej w drodze indosu lub bezpośrednio od jego wystawcy, nie stanowi czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rażąco narusza przepisy art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).

W w/w przepisie ustawodawca zawarł katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zaliczając do nich:

1)odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

W niniejszej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kłodzku uznał czynności dokonywane przez Podatnika za świadczenie usług, podlegające z mocy cyt. art. 5 ust. 1 pkt 1 regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, mając na uwadze opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 20.07.2004 r., iż czynności polegające na nabywaniu weksli w drodze indosu, a następnie ich sprzedaży mieszczą się w grupowaniu PKWiU 6.23.10-00 "Usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane".

Zauważyć jednakże należy, że powyższa klasyfikacja nie odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Podatnika. Pytanie zawarte we wniosku dotyczy bowiem opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłącznie czynności przedstawienia do zapłaty weksla nabytego w drodze indosu lub od jego wystawcy.

W sytuacji, gdy jedna ze stron otrzymuje środki pieniężne, sama przy tym nie dokonując żadnego świadczenia wzajemnego na rzecz drugiej ze stron tego stosunku prawnego, to brak jest podstaw do stwierdzenia, iż dokonuje ona świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przedstawiając weksel do zapłaty w terminie jego zapadalności Podatnik realizuje jedynie przysługujące mu prawo do otrzymania sumy wymienionej na tym dokumencie od osoby zobowiązanej wekslowo. Realizacja prawa majątkowego nie stanowi zaś żadnej z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i w związku z powyższym nie podlega regulacjom tej ustawy.

Stąd też stanowisko przedstawionego w tym zakresie we wniosku z dnia 04.01.2005 r., iż przedstawienie do zapłaty weksla nabytego wcześniej w drodze indosu lub od jego wystawcy, znajduje się poza zakresem przedmiotowym ustawy o podatku od towarów i usług, należy uznać za prawidłowe.

W świetle powyższego konieczna stała się zmiana w/w postanowienia, w związku z czym orzeczono jak w osnowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj