Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-18/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-18/05
Data
2005.04.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
wartość początkowa środka trwałego


Pytanie podatnika
Jaka wartość początkowa środków trwałych powinna zostać przyjęta dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych , stanowiących koszt uzyskania przychodu wspólników w ramach stosunku spółki jawnej – określona według wartości rynkowej i wskazana w akcie notarialnym, czy też wartość, wynikająca z ksiąg podatkowych, dotyczących działalności gospodarczej małżonków (kontynuacja dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych)


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 1 marca 2005 roku ( wpływ do Urzędu dnia 3 marca 2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami dotyczącymi ustalenia wartości początkowej środków trwałych przyjętych dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

postanawia

ocenić stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny w sprawie:

Pan … prowadzili działalność gospodarczą na imię obojga małżonków pod nazwą „Firma Handlowo – Produkcyjna -…” …. Aktem notarialnym Rep. A nr 680/2005 z dnia 1 marca 2005r. przedsiębiorstwo zostało wniesione jako wkład niepieniężny do spółki jawnej pod nazwą „…” – … i s-ka Spółka jawna z siedzibą w …. W skład przedsiębiorstwa wchodzą m.in. środki trwałe, których wartość w akcie notarialnym, przenoszącym przedsiębiorstwo, została określona według szacowanej wartości rynkowej, ustalonej przez wspólników.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie:

  • Jaka wartość początkowa środków trwałych powinna zostać przyjęta dla potrzeb dokonywania odpisów amortyzacyjnych , stanowiących koszt uzyskania przychodu wspólników w ramach stosunku spółki jawnej – określona według wartości rynkowej i wskazana w akcie notarialnym, czy też wartość, wynikająca z ksiąg podatkowych, dotyczących działalności gospodarczej małżonków (kontynuacja dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych) ...

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem wspólników Spółki jawnej „…” – … i s-ka w wyżej opisanej sytuacji jako wartość początkową środków trwałych, wniesionych aportem do spółki jawnej, powinna być przyjęta ich wartość, zawarta w treści aktu notarialnego Rep. A nr 8/2005 z dnia 3 stycznia 2005r. Od tak ustalonej wartości początkowej w spółce będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, stanowiące koszt uzyskania przychodu wspólników.

Zgodnie z przepisem art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Z obowiązującej regulacji wynika, że wspólnicy sami ustalają wartość początkową wniesionych aportem odrębnych środków trwałych. Jest to wartość początkowa ustalona na dzień wniesienia wkładu. Nie może ona jednak przewyższać wartości rynkowej wnoszonych aportem środków trwałych. Powołany przepis nie zawiera zapisu, iż wartość początkową ustala się w wartości księgowej.

A zatem, w ocenie organu podatkowego w powyższym przypadku wynika jednoznacznie, że za wartość początkową środków trwałych wniesionych aportem do spółki uważa się wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 1 marca 2005 roku ( wpływ do Urzędu dnia 3 marca 2005r.) i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14 § 1 ustawy- Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj