Interpretacja Urzędu Skarbowego w Puławach
US.III.423/2/2005
z 10 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.423/2/2005
Data
2005.06.10



Autor
Urząd Skarbowy w Puławach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
poczęstunki
świadczenia na rzecz pracowników
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na zakup surowców takich jak ryby, mięso itd, do wykonania potraw świątecznych w celu poczęstunku pracowników w siedzibie Spółki, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr. 8 poz. 60/, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia, że stanowisko Spółki w sprawie interpretacji czy w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000r. Nr. 54 poz. 654 z późn. zm./ wydatki poniesione przez Spółkę na zorganizowanie poczęstunku świątecznego dla pracowników są kosztem uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 22.04.2005 roku podatnik pismem z dnia 18.04.2005r. zwrócił się z zapytaniem, czy wydatki poniesione na zakup surowców takich jak ryby, mięso itd, do wykonania potraw świątecznych w celu poczęstunku pracowników w siedzibie Spółki, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, w myśl wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z wyżej przytoczonego pisma oraz złożonych wyjaśnień wynika, że podatnik organizuje poczęstunek świąteczny dla pracowników, a koszty związane z jego organizacją zalicza do kosztów uzyskania przychodów uznając, że mają one pośredni związek z uzyskanym przychodem.

Jak słusznie zauważa podatnik wyżej wymienione wydatki nie mogą być zaliczane do kosztów reprezentacji i reklamy oraz nie kwalifikują się do wydatków z tytułu działalności socjalnej uregulowanej ustawą z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych /Dz.U. z 1996r. Nr. 70, poz. 335 z późn. zm./. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem specjalnym o przeznaczeniu dla osób, które ze względu na status socjalny wymagają wsparcia. Katalog wydatków określonych w powołanym przepisie jest zamknięty i poczęstunek świąteczny dla pracowników nie mieści się w nim.

W związku z powyższym wydatki te należy rozpatrywać w świetle przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z którym, kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz koszty funkcjonowania osoby prawnej z wyjątkiem tych kosztów, które wymienione zostały w art. 16 ust.1. Oznacza to, iż podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod tym jednak warunkiem, iż wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Brak odpowiedniego udokumentowania wydatków i ich związku przyczynowo-skutkowego z osiąganym przychodem może być podstawą do zakwestionowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Generalnie należy przyjąć, że aby dany wydatek mógł stanowić koszty uzyskania przychodów muszą być spełnione następujące warunki:

- został poniesiony przez podatnika,

- jest definitywny - rzeczywisty,

- pozostaje w związku z prowadzoną działanością gospodarczą,

- poniesiony został w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

- został właściwie udokumentowany.

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjmuje się, że wykazanie spełnienia warunków, od których zależne jest preferencyjne opodatkowanie, należy do podatnika.

Podsumowując należy stwierdzić, że o ile w stosunku do wydatków poniesionych przez Spółkę na zorganizowanie poczęstunku świątecznego dla pracowników, zostały spełnione omówione wyżej warunki, oraz wydatki te nie będą wykraczały poza przyjęte powszechnie zwyczaje, będą stanowiły dla Spółki koszt uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj