Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/24/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/24/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
otrzymanie faktury
rata leasingowa
termin odliczenia podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy jeżeli leasingobiorca otrzyma w m-cu styczniu fakturę VAT dokumentującą czynsz leasingowy (wystawioną w m-cu styczniu), w której określono termin zapłaty oraz datę sprzedaży na m-c luty, odliczenia podatku naliczonego można dokonać w m-cu otrzymania faktury lub w następnym, czy też tak jak wskazuje data sprzedaży w m-cu lutym lub marcu?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w m-cu styczniu 2005r. Spółka otrzymała fakturę VAT, dokumentującą czynsz leasingowy za samochód . Fakturę VAT wystawiono 24.01.2005r. Na fakturze określono termin zapłaty 06.02.2005r. i datę sprzedaży - luty 2005r.

Zdaniem Spółki odliczenie podatku VAT z faktur dokumentujących czynsze leasingowe, w których data wystawienia jest wcześniejsza od daty sprzedaży należy traktować tak jak inne faktury i rozliczać w terminach podstawowych, tzn. w miesiącu wpływu faktury lub w następnym.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo od obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przepisy § 18 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.971 z 2004r.) stanowią, że w przypadkach określonych w art.19 ust.10 i ust.13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.
Faktury wystawione na podstawie § 18 ust.1 i 2 w/w rozporządzenia dają podatnikowi, który je otrzymał, uprawnienie do odliczenia wykazanego w nich podatku naliczonego - stosownie do art.86 ust.10 pkt 1 ustawy VAT.

Podane przepisy stanowią, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny.Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy - na podstawie art.86 ust.11 ustawy o VAT.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz prawnego podanego wyżej, obniżenie kwoty podatku należnego z faktury VAT otrzymanej w m-cu styczniu 2005r. przysługuje w rozliczeniu za m-c styczeń 2005r. lub za m-c luty 2005r.

Stanowisko podane we wniosku uznano za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj