Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-9/05
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-9/05
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi związane z kulturą
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Jaką zastosować stawkę podatku od towarów i usług przy sprzedaży imprezy koncertowej innemu podmiotowi, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia i dokonuje sprzedaży biletów wstępu we własnym imieniu i na własny rachunek?
Zdaniem podatnika, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 11 załącznika Nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług, usługa ta podlega zwolnieniu od podatku, ponieważ jest to usługa związana z kulturą, mieszcząca się w grupowaniu PKWiU ex 92, nie będącą sprzedażą wstępu na spektakle i imprezy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług na usługi związane z kulturą, polegające na sprzedaży imprezy koncertowej innemu podmiotowi, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia i dokonuje sprzedaży biletów wstępu we własnym imieniu i na własny rachunek

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza sprzedać imprezę koncertową innemu podmiotowi, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia i dokonuje sprzedaży biletów wstępu we własnym imieniu i na własny rachunek.

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Jaką zastosować stawkę podatku od towarów i usług przy sprzedaży imprezy koncertowej innemu podmiotowi, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia i dokonuje sprzedaży biletów wstępu we własnym imieniu i na własny rachunek...

Zdaniem podatnika, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 11 załącznika Nr 4 ustawy o podatku od towarów i usług, usługa ta podlega zwolnieniu od podatku, ponieważ jest to usługa związana z kulturą, mieszcząca się w grupowaniu PKWiU ex 92, nie będącą sprzedażą wstępu na spektakle i imprezy.

W opinii jednostki, stawkę podatku w wysokości 7% powinien stosować organizator sprzedający bilety na całą imprezę.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie przepisu art. 41 ust. 2 ww. ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W ww. załączniku pod poz. 156 ustawodawca wskazuje zaliczone do grupowania PKWiU ex 92.3 – „Usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

  1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
  2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
  3. świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11).

W objaśnieniach do ww. załącznika Nr 3 wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką podatku w wysokości 0% i 3%.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym m. in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Zatem świadczenie przez Podatnika usług związanych ze sprzedażą imprezy koncertowej, organizacją czy współorganizacją (z innym podmiotem) spektaklu, koncertu, przedstawienia, imprezy rozrywkowej, kulturalnej jak i również usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich i praw do artystycznego wykonania korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i poz. 11 załącznika Nr 4 do tej ustawy.

Ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT na podstawie ww. przepisu ustawy korzystać będzie również sprzedaż przez jednostkę imprezy koncertowej innemu podmiotowi, który jest organizatorem całego przedsięwzięcia i dokonuje sprzedaży biletów wstępu we własnym imieniu i na własny rachunek, gdyż jest sprzedaż usługi kulturalnej, a nie sprzedaż wstępu na powyższą imprezę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj