Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/25/05
z 29 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/25/05
Data
2005.04.29



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność na imię obojga małżonków
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy wobec obowiązku wynikającego z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) polegającego na konieczności uzyskania przez małżonków odrębnych wpisówdo ewidencji działalności gospodarczej, istnieje obowiązek rejestracji dla podatku od towarów i usług małżonki jako odrębnego podatnika podatku VAT ?.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 607) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 lutego 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


stwierdza
iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe


UZASADNIENIE


W dniu 17.02.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego Pana wniosek dotyczący interpretacji prawa podatkowego w sprawie obowiązków w zakresie podatku od towarów i usług wynikających ze zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej działalności prowadzonej wspólnie z żoną.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu dokonał oceny formalnej poprawności wniosku i ustalił, że w sprawie, będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym, stwierdzając tym samym brak negatywnych przesłanek do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Pytanie podatnika dotyczy następującego stanu faktycznego:Od 1 stycznia 1999 r. prowadzi Pan wspólnie z żoną zakład optyczny, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wydanego na imię obojga małżonków. Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, bowiem to Pan dokonał rejestracji w zakresie podatku VAT składając formularz VAT-R. Oprócz działalności gospodarczej prowadzonej wspólnie z Panem, żona prowadzi indywidualną praktykę lekarską.
Na tle określonego stanu faktycznego formułuje Pan zapytanie: Czy wobec obowiązku wynikającego z art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 18087) polegającego na konieczności uzyskania przez małżonków odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, istnieje obowiązek rejestracji dla podatku od towarów i usług małżonki jako odrębnego podatnika podatku VAT. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pan, iż zmiany wpisu w ewidencji działalności gospodarczej w sposób wskazany powyżej pozostają bez wpływu na obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące rejestracji, prowadzenia ewidencji i rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz obowiązujący stan prawny, stwierdza się co następuje.
Przepis art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 18087) zobowiązywały organy ewidencyjne w terminie 6 m-cy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej do wezwania każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należało wskazać, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonywał zgodnie ze złożonym wnioskiem wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności. W Pana przypadku obowiązki te zostały dopełnione. Dokonanie osobnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej nie skutkuje automatycznie koniecznością odrębnej rejestracji podatników w zakresie podatku VAT i odrębnego prowadzenia ewidencji VAT-owskich. Na obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług rzutują bowiem decyzje podjęte w zakresie faktycznej formy organizacyjnej prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeżeli małżonkowie prowadzą jedno przedsiębiorstwo to wówczas dla celów podatku VAT przyjmuje się, że podatnikiem jest jeden z małżonków (osoba fizyczna). Małżonek ten winien złożyć zgłoszenie rejestracyjne dla tego podatku. Możliwym też jest, że każdy z małżonków prowadzi osobne przedsiębiorstwo, a wówczas każdy z osobna traktowany jest jak podatnik podatku VAT ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż forma organizacyjna prowadzonej działalności nie ulegnie zmianie. Małżonkowie zamierzają prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach.
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w dalszym ciągu, jako zarejestrowany podatnik uprawniony do wystawiania i otrzymywania faktur VAT może figurować jeden z małżonków (w przedmiotowej sprawie mąż).
Reasumując, uzyskanie odrębnych wpisów w ewidencji działalności gospodarczej nie będzie miało w przypadku Pana małżonki wpływu na obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług, bowiem zgodnie z poz. 9 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2) korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu odnosząc przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny do przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego - uznaje stanowisko podatnika za prawidłowe.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14 a § 4, art. 236 § 2 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj